Akty prawa unijnego w zakresie środków polityki handlowej dla niektórych towarów pochodzących z Chin
Departament Ceł Ministerstwa Finansów informuje o wejściu w życie aktów prawa unijnego:
- 15 lutego 2025 r. – rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2025/291 z dnia 13 lutego 2025r. nakładającego tymczasowe cło antydumpingowe na przywóz papieru dekoracyjnego pochodzącego z Chińskiej Republiki Ludowej,
- 18 lutego 2025 r. – rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2025/309 z dnia 14 lutego 2025 r. poddającego rejestracji przywóz określonej przetworzonej lub zakonserwowanej kukurydzy cukrowej w postaci ziaren pochodzącej z Chińskiej Republiki Ludowej.
Komisja Europejska (KE) po otrzymaniu skargi 2 maja 2024 r. złożonej przez czterech unijnych producentów papieru dekoracyjnego wszczęła dochodzenie w sprawie wprowadzenia środków ochronnych. Biorąc pod uwagę wnioski dotyczące dumpingu, wynikającej z niego szkody, związku przyczynowego, poziomu środków i interesu UE, w ocenie KE należy wprowadzić tymczasowe środki antydumpingowe, aby zapobiec dalszemu wyrządzaniu szkody przemysłowi UE przez przywóz produktu objętego postępowaniem po cenach dumpingowych.
Wykaz towarów, na które nałożone zostało tymczasowe cło antydumpingowe, zawiera art. 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2025/291 z dnia 13 lutego 2025 r.
Komisja Europejska na podstawie rozporządzenia (UE) 2025/309 poleciła organom celnym rejestrację przywozu, tak aby zagwarantować, w razie wprowadzenia ceł ochronnych, możliwość pobrania tych ceł od zarejestrowanego przywozu z mocą wsteczną (od dnia takiej rejestracji) przy spełnieniu niezbędnych warunków zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Warunki poboru ceł z mocą wsteczną zostaną ocenione w ewentualnym rozporządzeniu nakładającym cła ostateczne.
Obowiązek rejestracji wygasa po upływie 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ww. rozporządzenia.
W celu ograniczenia ryzyka związanego z nieuiszczeniem w przyszłości należnych kwot ceł ochronnych, wynikających z wprowadzonych narzędzi polityki handlowej UE, organ celny może skorzystać z możliwości, jaką daje art. 244 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny (RWKC). Zgodnie z art. 244 RWKC jeżeli organy celne uznają, że weryfikacja zgłoszenia celnego może prowadzić do ustalenia wyższej kwoty należności celnych przywozowych lub wywozowych (lub sprawić, że inne opłaty staną się należne) w porównaniu do kwot i opłat wynikających z danych zawartych w zgłoszeniu celnym, zwolnienie towarów uzależnia się od złożenia zabezpieczenia wystarczającego na pokrycie różnicy między kwotą wynikającą z danych zawartych w zgłoszeniu a ostateczną kwotą, która może być należna za te towary.
Źródło: puesc.gov.pl z dn.17.02.2025 r./HW