1 cze 2020

1 cze 2020

KE zatwierdziła kolejny pakiet pomocy finansowej dla dużych firm

Przez:

Sekcja: Aktualności

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek polski program pomocy o wartości 1,6 mld euro na zrekompensowanie przedsiębiorstwom strat poniesionych z powodu pandemii Covid-19 i na zapewnienie pomocy na utrzymanie płynności finansowej. Jest to pogram pomocowy dla dużych firm, w ramach którego do przedsiębiorców trafi 7,5 mld zł.

KE wydała 29 maja br. pozytywną decyzję w sprawie programu pomocowego przewidującego udzielanie przedsiębiorcom pomocy publicznej w formie pożyczki preferencyjnej podlegającej umorzeniu (sprawa SA.57054 – Polskie środki antykryzysowe – COVID-19 – tarcza finansowa dla dużych przedsiębiorstw – umorzenie pożyczek). Program ten został notyfikowany Komisji Europejskiej przez prezesa UOKiK 23 kwietnia br. i po ponad miesięcznych negocjacjach prowadzonych przez UOKiK oraz PFR ostatecznie został uznany za zgodny z rynkiem wewnętrznym.

Program przewiduje udzielanie dużym przedsiębiorstwom i niektórym małym i średnim przedsiębiorstwom pożyczki mającej na celu finansowanie bieżącej działalności, natomiast umorzenie ma na celu rekompensatę szkód doznanych przez te nie w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Kwota umorzenia nie może przekroczyć 75 proc. kapitału pożyczki oraz 75 proc. poniesionej przez przedsiębiorcę szkody. ( Źródło: Prawo pl. dla LEX z dn. 01.06.2020 r./ HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet