Brexit a cło
Ministersto Finansów zamieściło na www.gov.pl informację dla przedsiębiorców dotyczącą formalności celnych w relacjach handlowych z Wielką Brytanią po brexicie.
Jeszcze w 2021 r. administracja brytyjska stosuje uproszczenia w odprawach celnych towarów importowanych z Unii Europejskiej – istnieje możliwość odraczania składania zgłoszeń celnych przez kilka miesięcy i nie składa się deklaracji skróconych.
Od 1.01.2022 r. skończy się stosowanie tych ułatwień i zostaną wprowadzone wszystkie formalności celne. Konieczne będzie składanie pełnych zgłoszeń celnych w miejscu przywozu na wszystkie towary. Od przewoźników i spedytorów będą wymagane pełne deklaracje dotyczące bezpieczeństwa i ochrony.
Wcześniej, od 1.10.2021 r., przywóz produktów pochodzenia zwierzęcego, niektórych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i żywności wysokiego ryzyka niepochodzącej od zwierząt będzie wymagał przedstawienia wcześniejszego powiadomienia.
W załączonych plikach znajduje się więcej szczegółów i wskazówek.
- Pismo do importerów którzy nie przedstawili zgłoszeń przywozowych od stycznia 2021 (DOCX, KB)
- Letter to importers who haven’t submitted import declarations since January 2021 (PDF, KB)
Pomimo tego, że ciężar wprowadzenia formalności celnych spoczywa na administracji brytyjskiej, to można spodziewać się że na początku 2022 r. wystąpią utrudnienia dla polskich spedytorów i przewoźników.
Eksporterzy i przewoźnicy mogą za pośrednictwem KAS przekazać brytyjskiej administracji celnej sugestie nt. oczekiwanych działań ze strony brytyjskiej, które mogłyby zapobiec spodziewanym utrudnieniom: brexit@mf.gov.pl
Ankieta do przedsiębiorców, urzędów i instytucji nt. skutków brexitu
W związku z utrzymującymi się we Francji problemami przewoźników w odprawach eksportowych do Wielkiej Brytanii, administracja celna Francji zorganizowała 30 czerwca 2021 r. webinar na temat procedur granicznych.
Bieżące komunikaty administracji brytyjskiej dot. procedur przekraczania granicy UK/EU