6 sie 2021

6 sie 2021

Brexit a cło

Przez:

Sekcja: Aktualności

Ministersto Finansów zamieściło na www.gov.pl informację dla przedsiębiorców dotyczącą formalności celnych w relacjach handlowych z Wielką Brytanią po brexicie.

Jeszcze w 2021 r. administracja brytyjska stosuje uproszczenia w odprawach celnych towarów importowanych z Unii Europejskiej – istnieje możliwość odraczania składania zgłoszeń celnych przez kilka miesięcy i nie składa się deklaracji skróconych.

Od 1.01.2022 r. skończy się stosowanie tych ułatwień i zostaną wprowadzone wszystkie formalności celne. Konieczne będzie składanie pełnych zgłoszeń celnych w miejscu przywozu na wszystkie towary.  Od przewoźników i spedytorów będą wymagane pełne deklaracje dotyczące bezpieczeństwa i ochrony.

Wcześniej, od 1.10.2021 r., przywóz produktów pochodzenia zwierzęcego, niektórych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i żywności wysokiego ryzyka niepochodzącej od zwierząt będzie wymagał przedstawienia wcześniejszego powiadomienia.

W załączonych plikach znajduje się więcej szczegółów i wskazówek.

Pomimo tego, że ciężar wprowadzenia formalności celnych spoczywa na administracji brytyjskiej, to można spodziewać się że na początku 2022 r.  wystąpią utrudnienia dla polskich spedytorów i przewoźników.

Eksporterzy i przewoźnicy mogą za pośrednictwem KAS przekazać brytyjskiej administracji celnej sugestie nt. oczekiwanych działań ze strony brytyjskiej, które mogłyby zapobiec spodziewanym utrudnieniom: brexit@mf.gov.pl

Ankieta do przedsiębiorców, urzędów i instytucji nt. skutków brexitu

W związku z utrzymującymi się we Francji problemami przewoźników w odprawach eksportowych do Wielkiej Brytanii, administracja celna Francji zorganizowała 30 czerwca 2021 r. webinar na temat procedur granicznych.

Prezentacja z webinaru

Bieżące komunikaty administracji brytyjskiej dot. procedur przekraczania granicy UK/EU

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet