17 cze 2016

17 cze 2016

ADR Tool Dangerous Goods* – ADR „w kieszeni”!

Przez:

Sekcja: Aktualności, Bez kategorii

1 ADR Tool Dangerous Goods* – ADR „w kieszeni”!

Poruszanie się po obszarze towarów niebezpiecznych ADR n    ie jest zadaniem łatwym. Wymogi ustawodawcy, zmieniające się i obszerne przepisy prawne oraz trudność w ich interpretacji sprawiają, że wiedza pozostaje w rękach specjalistów.

ADR Tool Dangerous Goods to aplikacja mobilna (platforma Android) o towarach niebezpiecznych ADR (umowa ADR 2015).

Dla kogo?

Aplikacja z polskim interfejsem oraz polskimi Prawidłowymi Nazwami Przewozowymi jest dedykowana głównie do pracowników branży TSL (może być pomocna dla spedytorów krajowych oraz międzynarodowych, specjalistów ds. obsługi klienta i sprzedaży, kierowców, pracowników magazynu czy doradców ADR, ale też służb celnych, wykładowców, studentów, służb ratowniczych czy też auditorów).

Korzyści

Aplikacja w prosty i szybki sposób daje możliwość identyfikacji towaru niebezpiecznego po numerze UN (nr UN) lub Prawidłowej Nazwie Przewozowej (PNP), przedstawia podstawowe informacje o towarze niebezpiecznym, także w formie zinterpretowanej, prezentując wyniki na czterech ekranach informacyjnych w zależności od potrzeb użytkownika (typy ekranów: Tabeli A, Uproszczony, Kierowcy, Incydentu).

p1

Użytkownik jest w stanie w bardzo łatwy sposób sprawdzić czy na pojeździe np. z załadowanymi sześcioma towarami niebezpiecznymi w określonych ilościach, muszą być założone tablice barwy pomarańczowej, jakie jest wymagane ogólne i indywidualne wyposażenie, czy towar niebezpieczny jest towarem dużego ryzyka, jakie ma właściwości niebezpieczne czy też stan skupienia (ciecz, ciało stałe, gaz).

Aplikacja przedstawia w przystępny sposób interpretację przewozu przez tunele (również przez Eurotunel), czy informacji potrzebnych do stosowania wyłączenia wg 1.1.3.6 ADR (ilości załadowane na jednostkę transportową) czy EQ, wskazuje limity dla towarów dużego ryzyka, obowiązek uzupełniania Prawidłowej Nazwy Przewozowej nazwą techniczną czy konieczność separacji od żywności oraz prezentuje zakazy ładowania razem.

p2

Codzienna praca

Aplikacja może być pomocna przy wystawianiu dokumentu przewozowego (np. CMR), gdyż prezentuje Prawidłowe Nazwy Przewozowe oraz nazwy opakowań w 23 językach europejskich, lub zweryfikowaniu czy podstawowe zapisy na dokumencie przewozowym są prawidłowe. Umożliwia także pobranie i zachowanie na urządzeniu użytkownika pisemnej instrukcji dla kierowcy w wybranym języku.

Korzystając z aplikacji, użytkownik ma natychmiastowy dostęp do bazy ADR w swoim urządzeniu, offline, bez wertowania obszernych przepisów, w każdym miejscu, zawsze pod ręką (np. podczas rozmów handlowych czy operacyjnych, analizy zapytania klienta czy zlecenia transportowego, w momencie załadunku, w magazynie, na miejscu kontroli lub zdarzenia, w domu czy w pracy).

Jako że interfejs użytkownika został przetłumaczony na 18 języków europejskich oraz zawiera Prawidłowe Nazwy Przewozowe w 23 językach europejskich a bazę w języku angielskim, aplikacja może być przewagą konkurencyjną oraz doskonałą pomocą również dla firm poddanych badaniom SQAS, globalnych operatorów logistycznych z oddziałami w wielu krajach europejskich czy firm przewozowych z zasięgiem europejskim zatrudniających kierowców z różnych krajów.

Prezentowane narzędzia mogą służyć pomocą na szkoleniach, kursach, wykładach (korzystanie online ze strony internetowej lub offline np. podłączając tablet do rzutnika) jak też i w przygotowaniach do testów czy egzaminów.

Aplikacja jest w ciągłym udoskonalaniu oraz rozwoju, zachęcamy do przedstawiania konstruktywnych sugestii oraz podzielenia się Państwa oceną lub opinią.

adr-tool.com

W nieco uproszczonej wersji, bezpłatny i pełny dostęp do bazy umowy ADR 2015 znajduje się na platformie internetowej adr-tool.com (strona jest przystosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych). Serwis daje możliwość zweryfikowania konieczności założenia tablic pomarańczowych dla jednego towaru niebezpiecznego (nr UN) wraz z wynikową informacją o towarze dużego ryzyka. W zależności od preferencji, dane wyświetlane są na dwóch ekranach tj. Tabeli A Umowy ADR lub ekranu Uproszczonego. Zawartość bazy jest taka sama jak w aplikacji mobilnej, natomiast interfejs użytkownika, Prawidłowe Nazwy Przewozowe oraz dane bazy są przedstawiane w języku angielskim.

p3

Podsumowanie

Narzędzia ADR Tool (aplikacja mobilna oraz platforma internetowa) pomagają w codziennej pracy, dają szybkie pierwsze spojrzenie na dany towar niebezpieczny. Pomagają w codziennych decyzjach przy identyfikacji towaru niebezpiecznego, organizacji transportu, wypełnieniu dokumentu przewozowego, kontroli dokumentów oraz wyposażenia pojazdu czy ogólnych informacji na miejscu zdarzenia z towarem niebezpiecznym. Narzędzia pomocne i wygodne zarówno dla początkujących jak też i profesjonalistów, mogą być alternatywą dla obszernych, papierowych wersji przepisów czy ich odpowiedników elektronicznych (format pdf).

Przedstawione narzędzia można znaleźć:

Jarosław Bomba

adr@adr-tool.com

Ekspert i Wykładowca, Polska Izba Spedycji i Logistyki

* ADR Tool w liczbach:

  • Prawidłowe Nazwy Przewozowe i nazwy opakowań w 23 językach europejskich (PL, GB, DE, FR, DK, FI, NO, SE, ES, PT, NL, IT, GR, HR, RO, HU, TR, SK, CZ, RU, LV, EE, LT)
  • Interfejs użytkownika w 18 językach europejskich (PL, GB, DE, FR, DK, CZ, RU, SE, ES, NL, IT, RO, HU, TR a update: PT, SK, FI, NO)
  • wg Google Play dla ADR Tool: ponad 5000 pobrań w ponad 100 krajach (wersja free), 100-500 pobrań w 24 krajach (pełna wersja)
  • adr-tool.com: łącznie ponad 6000 odsłon w 70 krajach świata

W przygotowaniu IMDG Tool Dangerous Goods (Amdt 37-14) – o towarach niebezpiecznych w transporcie morskim – wersja free oraz pełna

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet