Zwolnienie z VAT dla małych firm w całej UE
Rząd przyjął we wtorek 10 września 2024 roku projekt nowelizacji ustawy o VAT, który dostosowuje polskie przepisy do prawa UE. Małe przedsiębiorstwa skorzystają ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE. Warunkiem będzie rejestracja w państwie siedziby działalności gospodarczej oraz składanie kwartalnie informacji o obrotach osiąganych w każdym państwie członkowskim UE. Limit zwolnienia z VAT nie zmieni się i nadal będzie wynosił 200 tys. złotych.
Jak informuje Rada Ministrów, projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Chodzi m.in. o uproszczenie obowiązków administracyjnych dotyczących VAT dla małych przedsiębiorstw, które prowadzą działalność w różnych unijnych państwach.
Polska (działająca jako państwo członkowskie siedziby działalności gospodarczej) będzie obsługiwać sprawy polskich podatników, którzy będą chcieli skorzystać ze zwolnienia VAT w innych państwach UE. Jednocześnie nasz kraj będzie potwierdzać kwalifikację do zwolnienia podatnikom, którzy posiadają siedzibę w innym państwie UE.
Zmianie nie ulegną inne zasady funkcjonujące dotychczas w art. 113 ustawy o VAT. Przykładowo, niezmieniona pozostaje dotychczasowa zasada zawarta w art. 113 ust. 5 ustawy o VAT, zgodnie z którą utrata zwolnienia następuje począwszy od czynności, którą przekroczono limit 200 tys zł.
Obecnie mała firma, która prowadzi działalność gospodarczą w innych państwach UE, w których nie posiada siedziby działalności gospodarczej, musi co do zasady zarejestrować się do celów VAT i wypełniać obowiązki związane z VAT (m.in. składać deklaracje, rozliczać VAT itp.), od pierwszej przeprowadzonej tam transakcji. Obowiązki te trzeba wypełniać w każdym unijnym państwie, w którym VAT był należny. Mała zagraniczna firma nie może bowiem skorzystać z możliwości zwolnienia z VAT, ze względu na osiągane w tych państwach obroty. Zwolnienie to zarezerwowane jest tylko dla firm krajowych. Małe przedsiębiorstwa są w ten sposób w większym stopniu obciążone administracyjnie i ponoszą proporcjonalnie wyższe koszty niż duże firmy.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. Źródło: Prawo.pl dla LEX z dn. 10.09.2024 r./HW