9 gru 2021

9 gru 2021

Zmiany w przewozach do Wielkiej Brytanii od nowego roku

Przez:

Sekcja: Aktualności

Od 1 stycznia 2022r. będą obowiązywały standardowe procedury importowe w Wielkiej Brytanii oraz obowiązkowe rejestracje wjazdu do Wielkiej Brytanii w ramach brytyjskiego systemu GVMS. Importerzy i przewoźnicy muszą być przygotowani na nowe formalności.

Wymagane będą pełne zgłoszenia celne w miejscu importu na wszystkie towary. To zasadnicza zmiana dla brytyjskich importerów, którzy w praktyce zostaną zmuszeni do dokonywania formalności importowych jeszcze przed faktycznym przybyciem do nich tych towarów.

Dodatkowo, każdy przewóz towarów z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii trzeba będzie zarejestrować w systemie GVMS i wygenerować odpowiednio numer GMR. Bez tej rejestracji i bez tego numeru wjazd na prom czy pociąg do Wielkiej Brytanii nie będzie możliwy. Co więcej, aby wygenerować numer GMR, trzeba będzie podać numer odprawy importowej towarów wiezionych do Wielkiej Brytanii. A zatem podejmując towar do przewozu do Wielkiej Brytanii należy uzyskać od zleceniodawcy numer dokonanej już na ten towar odprawy importowej. To może się okazać bardzo trudne w praktyce.

Następna zmiana czeka przewoźników od 1 lipca 2022 r. Z tą datą brytyjskie cło zacznie wymagać danych bezpieczeństwa przesyłanych w deklaracji ENS (Entry Summary Declaration).

Rozwiązanie dla wszystkich nadchodzących zmian jest zastosowanie w przewozach do Wielkiej Brytanii procedury tranzytu T2. Stosując reżim tranzytowy przewoźnicy eliminują ryzyko problemów na granicy w związku z brakiem numeru odprawy importowej i niemożliwością wygenerowania numeru GMR w systemie GVMS. Dodatkowo, w zgłoszeniu tranzytowym zawarte są dane bezpieczeństwa ENS. Tylko tranzyt pozwoli na bezproblemowe przekroczenie granicy i terminową dostawę towaru do odbiorcy w Wielkiej Brytanii.  (  Źródło: ZMPD.pl z dn. 07.12.21 /HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet