27 lut 2023

27 lut 2023

Zdalne kontrole tachografów w Europie Zachodniej

Przez:

Sekcja: Aktualności

W zeszłym tygodniu belgijska Federalna Policja Drogowa przeprowadziła obszerną kontrolę wzdłuż E40 w Wetteren.

Obejmowało to urządzenie do zdalnego odczytu danych z tachografu, a skuteczność tego systemu doprowadziła do wykrycia dużej liczby wykroczeń. Podczas kontroli obecni byli również holenderscy inspektorzy.

Kontrole są podyktowane wymogami wynikającymi z zasad Pakietu Mobilności: służby kontrolne mogą zdalnie sprawdzać dane z tachografu, dzięki czemu mogą zatrzymać pojazd tylko w przypadku podejrzenia naruszenia.

W celu ułatwienia kontroli zastosowano również inne pomoce technologiczne. Na przykład flamandzcy celnicy wykorzystali specjalny samochód do badania norm emisji spalin innych pojazdów podczas jazdy. Można w ten sposób wykrywać oznaki oszustw kierowców ciężarówek. Kontrole wykazały 2 przypadki oszustw związanych z AdBlue, 1 naruszenie w związku z nieważnym prawem jazdy, 12 naruszeń związanych z zabezpieczeniem ładunku, zarejestrowano 15 naruszeń socjalnych związanych z zatrudnieniem oraz 20 naruszeń dotyczyło pracy nierejestrowanej i oszustw związanych z pauzami. Jeden kierowca uzyskał pozytywny wynik testu na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, a trzech kierowców używało telefonów komórkowych za kierownicą. Dostawcy sprzętu DSRC pochodzą z Holandii, Polski i Belgii. ( Źródło: www.pspd.pl/ z dn. 27.02.2023 r.  /HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet