24 mar 2023

24 mar 2023

Większe statki będą mogły wpłynąć do portu w Świnoujściu

Przez:

Sekcja: Aktualności

Budowa toru podejściowego do portu w Świnoujściu jest związana z rozbudową portu zewnętrznego w Świnoujściu, w tym z przetargiem, w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, który ma wyłonić operatora na terminal kontenerowy w nowym świnoujskim porcie zewnętrznym – powiedział dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz.

Tor podejściowy jest konieczny do zapewnienia dostępu do nowego zewnętrznego portu uniwersalnego, który m.in. docelowo ma obsługiwać największe kontenerowce, jakie mogą wchodzić na Bałtyk – o długości 400 m, szerokości ponad 60 m i zanurzeniu do 15 m. W związku z tym jest potrzeba wybudowania infrastruktury dostępowej do terminalu: falochronu i nowego toru podejściowego, który zapewniłby dostęp dla dużych statków. W praktyce oznacza to, że będziemy musieli wybudować tor wodny o głębokości minimum 17 m i szerokości ok. 500 m(tę ostatnią wartość potwierdzą dokładne analizy) – zaznaczył dyrektor Zdanowicz.

Na cały program wieloletni przeznaczone ma być ponad 10 mld zł, z czego blisko 8 mld zł to koszt budowy toru podejściowego. Na budowę toru planowane jest pozyskanie środków unijnych z programu FEnIKS.Więcej informacji na ten temat  na stronie:

Większe statki będą mogły wpłynąć do portu w Świnoujściu (wnp.pl)(Źr.www.wnp.pl-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet