31 paź 2023

31 paź 2023

Transport: Kontrole polskich ciężarówek we Francji

Przez:

Sekcja: Aktualności

We Francji nasila się proceder wypychania z rynku polskich przewoźników przy pomocy służb mundurowych. Sądy masowo cofają mandaty.

Przewoźnicy alarmują, że kontroli jest coraz więcej, w wyniku których nakładane są mandaty. Sądy pierwszej instancji i Sądy Apelacyjne w dalszy ciąg masowo unieważniają kontrole polskich przewoźników. Żaden sąd jednak nie ośmielił się napisać, że kontrole są nielegalnie prowadzone. Jeśli chodzi o francuski Sąd Kasacyjny, czyli Sąd Najwyższy, pomimo obowiązku odmówił zadania pytania prejudycjalnego Sadowi TSUE w Luksemburgu.

Służby przy wątpliwych kontrolach powołują się wyjaśnienia Komisji z 23.12.2022 roku, które im pozwalają prowadzić kontrole post factum pod warunkiem, że kierowca przyzna się do odpowiedzialności karnej. – Problem polega na tym, że metody i formularze wykorzystywane w tych celach podczas kontroli na drodze są nielegalne. Reasumując, służby prowadzą w dalszym ciągu kontrole upokarzające, a polscy przewoźnicy zamykają oczy, dopóki nie dotknie ich firm bezpośrednio.  ( Źródło: Dziennik Rzeczpospolita e – wydanie z dn. 31.10.2023 r./HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet