23 mar 2020

23 mar 2020

Stan epidemii w Polsce

Przez:

Sekcja: Aktualności

Ogłoszenie stanu epidemii w piątek 20 marca 2020 to drugi ze stanów przewidziany przez znowelizowaną w lutym przez Sejm ustawę o zwalczaniu i zapobieganiu chorób zakaźnych.

Od 14 do dnia 20 marca br. obowiązywał w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Rozporządzenie go wprowadzające stanowiło m.in., że granice państwa zostały zamknięte dla cudzoziemców, a polscy obywatele, którzy znajdowali się poza krajem, mogli wracać, ale po przekroczeniu granicy każdy z nich został zarejestrowany i skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.

Ogłoszenie stanu epidemii pozwala na szereg ograniczeń, m.in.: wprowadzenie zakazu opuszczania określonych obszarów, nakazu przebywania w innych, zamykania instytucji i zakładów pracy, reglamentowania pewnych towarów, kierowanie do pracy w zwalczaniu epidemii, udostępnienie lokali, przejmowanie pojazdów, poddania się obowiązkowi badań.  Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że stan ten wprowadzany jest m.in. po to, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii oraz wdrożyć zasady dotyczące m.in. kwarantanny. Rząd zapowiada, że nowy stan epidemii oznacza zamknięcie szkół do Świąt Wielkanocnych.

Minister Szumowski zapytany o to, do kiedy potrwają ograniczenia, odpowiedział, że na razie nie wiadomo. Stwierdził, że rząd spodziewa się kilkunastu tysięcy zakażonych.  W najbliższych dniach będziemy mieli tysiąc, dwa tysiące chorych. W ciągu kilkunastu dni to może być 10 tys. – powiedział w piątek na konferencji prasowej minister Zdrowia.

Kara za załamanie kwarantanny- zgodnie z zapowiedziami rządu – będzie wynosiła teraz 30 tys. zł

Źródło: Prawo.pl dla LEX z dn. 22.03.20 r./HW

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet