29 lut 2024

29 lut 2024

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

Przez:

Sekcja: Aktualności

Nowe przepisy nałożą nowe obowiązki związane z publikacją danych o zapłaconych

W środę Rada Ministrów zaakceptowała projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym.

– podała kancelaria premiera. Projekt nakłada na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Celem projektu jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego unijnych przepisów, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

Proponowane zmiany wprowadzane projektem nakładają obowiązek sporządzania sprawozdania o podatku dochodowym na wszystkie duże przedsiębiorstwa wielonarodowe z siedzibą lub oddziałem w RP.

„Skomplikowane przepisy podatkowe i tajemnica podatkowa umożliwiają niektórym wielonarodowym firmom tzw. agresywne planowanie podatkowe, czyli uchylanie się od opodatkowania. W przeciwieństwie do małych i średnich przedsiębiorstw lub indywidualnych podatników, wielonarodowe firmy mają możliwość przenoszenia zysków z jednego kraju do drugiego, aby obniżyć płacone podatki. Szacuje się, że państwa UE tracą w ten sposób rocznie 50-70 mld euro” – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.(Źr www.wnp.pl-K.O.)

 

 

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet