Rozporządzenie GPSR wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców
13 grudnia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988 w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (zwane GPSR, czyli General Product Safety Regulation), które już 13 grudnia br. zacznie bezpośrednio obowiązywać we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Wprowadza ono szereg obowiązków związanych m.in. ze sporządzaniem dokumentacji technicznych i instrukcji, informowaniem o produktach, przechowywaniem dokumentów na ich temat, reagowaniem na wypadki spowodowane przez produkt.
Rozporządzenie 2023/988 obejmuje przede wszystkim o produkty konsumenckie, czyli takie, które są przeznaczone dla konsumentów oraz które konsumenci mogliby używać w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach. Często jako przykłady wymieniane są: zabawki, sprzęt elektroniczny, kosmetyki, wózki dziecięce, rowery, czujniki czadu, drabiny i podesty, obuwie, meble, nieelektryczny sprzęt sportowy. Nie ma jednak zamkniętego katalogu takich produktów.
Prawodawca unijny zdecydował się natomiast wprost wyłączyć spod zakresu stosowania GPRS następujące produkty:
– produkty lecznicze (stosowane u ludzi i do celów weterynaryjnych);
– żywność i pasze;
– żywe rośliny i zwierzęta; organizmy oraz mikroorganizmy zmodyfikowane genetycznie;
– produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego i produkty pochodne;
– środki ochrony roślin;
– sprzęt wykorzystywany przez konsumentów do przemieszczania się lub podróży, w przypadku gdy jest on obsługiwany bezpośrednio przez usługodawcę w ramach usługi transportowej świadczonej konsumentom i nie jest obsługiwany przez samych konsumentów;
– statki powietrzne;
– antyki;
– produkty wymagające naprawy lub odnowienia przed użyciem, o ile posiadają wyraźne oznaczenie, że wymagają naprawy lub odnowienia przed użyciem.
Rozporządzenie w rozdziale III wylicza obowiązki podmiotów gospodarczych, takich jak producenci (art. 9), upoważnieni przedstawiciele (art. 10), importerzy (art. 11), dystrybutorzy (art. 12). Uregulowane zostały też obowiązki podmiotów gospodarczych w przypadku sprzedaży na odległość, które dotyczą m.in. sprzedawców internetowych (art. 19). Rozporządzenie zawiera też nowe obowiązki podmiotów gospodarczych w razie wypadków związanych z bezpieczeństwem produktów. O tego typu poważnych zdarzeniach przedsiębiorstwa będą informować poprzez portal Safety Business Gateway prowadzony przez Komisję Europejską.
Polska ustawa wdrażająca rozporządzenie nie jest natomiast jeszcze gotowa. Projekt ustawy o nadzorze nad ogólnym bezpieczeństwem produktów (wcześniejszy tytuł: projekt ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów) został przygotowany przez UOKiK już w lipcu br., ale obecne znajduje się dopiero na etapie rozpatrywania przez Komitet do Spraw Europejskich.
Źródło: Prawo.pl dla LEX z dn. 06.12.2024 r./HW