28 mar 2024

28 mar 2024

Prawo UE: UE i Mołdawia przedłużają porozumienie ws. transportu drogowego do 31 grudnia 2025 roku

Przez:

Sekcja: Aktualności

UE i Mołdawia postanowiły dziś przedłużyć ważność swojej obecnej umowy o transporcie drogowym do dnia 31 grudnia 2025 r. Umowa ma na celu pomóc Mołdawii w dostępie do rynków światowych poprzez ułatwienie tranzytu przez kraje UE, a także dalszy rozwój jej powiązań z rynkiem UE. Umowa z Mołdawią, podpisana po raz pierwszy 29 czerwca 2022 r., znacznie zwiększyła drogowy eksport z Mołdawii do UE, z korzyścią dla obu gospodarek.

Częściowo liberalizując drogowy transport towarowy poprzez przyznanie przewoźnikom mołdawskim i unijnym praw do tranzytu i transportu dwustronnego na ich terytoriach, Umowa pomaga lepiej zakotwiczyć rynek mołdawski w UE. Umowa wzmocniła także szlaki solidarności UE–Ukraina, ułatwiając transport drogowy między UE a Mołdawią, która jest ważnym krajem tranzytowym dla ukraińskiego eksportu i importu.

Decyzja o przedłużeniu Umowy zapadła na dzisiejszym posiedzeniu Wspólnego Komitetu powołanego na mocy Umowy i nie modyfikuje jej merytorycznej treści.

Celem niniejszej Umowy jest tymczasowe ułatwienie drogowego transportu towarowego pomiędzy i przez terytorium Unii Europejskiej a Mołdawią. Ma na celu przeciwdziałanie znaczącym zakłóceniom w transporcie drogowym spowodowanym agresywną wojną Rosji przeciwko Ukrainie, poprzez przyznanie dodatkowych praw do tranzytu i przewozu towarów pomiędzy obydwoma rynkami. Obecny termin obowiązywania umowy ustanowiony był do 30 czerwca 2024 roku. ( Źródło: europa.eu z dn. 28.03.2024 r./HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet