1 mar 2017

1 mar 2017

Port Gdańsk – pierwszy płatny parking dla samochodów ciężarowych

Przez:

Sekcja: Aktualności

W gdańskim porcie powstał pierwszy płatny parking dla kierowców ciężarówek. Zlokalizowany został przy Trasie Sucharskiego. Parking przygotowany został przez Grupę LOTOS na terenie wynajętym od Elektromontażu Gdańsk. Powstały tam: nowa nawierzchnia, oświetlenie i ogrodzenie. Na teren parkingu wjeżdża się przez specjalne bramki. Obecnie znajduje się tam 39 miejsc postojowych, 10 z nich przeznaczono dla posiadaczy abonamentu.

Parking jest płatny: godzina postoju kosztuje – 3,5 zł/h ,  pojazdu z naczepą 4 zł/h, doba –  30 zł,  miesiąc – 270 zł. ( w tym  ostatnim przypadku na danym miejscu może zatrzymywać się dowolny samochód z floty, która wykupiła miejsce postojowe  – warunek – posiadanie specjalnej karty wjazdu, którą otrzymuje się po dokonaniu opłaty).

Na parkingu mogą zatrzymywać się także samochody osobowe – cena parkowania : 2,5 zł/h, 15 zł/doba  i 85 zł/m-c.

Gdański port nadal  boryka się z brakiem miejsc postojowych dla samochodów ciężarowych. W planach jest budowa parkingu buforowego, lecz aby on powstał, potrzeba wielu korporacyjnych zgód. W ubiegłym roku Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego oddała  co prawda do dyspozycji kierowców parking na terenie dawnych zakładów Polleny,  ale warunki na nim pozostawiają wiele do życzenia  i kierowcy nie chcą z niego korzystać.

Innym rozwiązaniem rozważanym przez  Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, jest budowa parkingu buforowego w okolicach Nabrzeża Wiślanego na terenach należących do ZMPG –  takie  umiejscowienie parkingu nie wymagałoby  dodatkowych zgód. Jak zapowiada ZMPG, ten parking nie musi być aż tak duży jak ten, który ma powstać w prawobrzeżnej części portu.

W DCT uruchomiono już system e.brama, który powinien usprawnić planowanie złożeń oraz podjęć kontenerów oraz zniwelować wzmożony ruch na kompleksie bramowym. Mimo  jednak tych działań kolejki wciąż się tworzą. Według prowadzonych analiz, w gdańskim porcie docelowo potrzebne może być miejsce nawet na 1 500 samochodów ciężarowych.      (źr. www.gosodarkamorska.pl – DA)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet