31 maj 2023

31 maj 2023

Polska zakazała wjazdu pojazdom ciężarowym z rejestracją białoruską i rosyjską

Przez:

Sekcja: Aktualności

Zakaz obowiązuje od 1 czerwca od godziny 00.00 do odwołania i obejmuje samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe, przyczepy, w tym naczepy, oraz zespoły pojazdów zarejestrowanych na terytorium Republiki Białorusi lub Federacji Rosyjskiej.

Zakaz ukazał się w Dzienniku Ustaw 29 maja Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych (dziennikustaw.gov.pl). Wcześniej MSWiA zakazało przekraczania polsko-białoruskiej granicy samochodowym ciężarowym które nie są rejestrowane w państwach Unii Europejskiej.

Polska wystąpiła o umieszczenie w 11 pakiecie sankcji unijnego zakazu wjazdu do UE naczep zarejestrowanych w Rosji i na Białorusi. MSZ zaleca jak najszybszy wyjazd kierowców z Białorusi i Rosji.

Białoruś wpuszcza samochody rejestrowane w UE tylko do położonych przy granicy magazynów. Rejestrowane w Polsce mogą wjechać na Białoruś tylko przez polsko-białoruską granicę, podobne ograniczenie dotyczy wyjazdu. Litewskie samochody mogą wjeżdżać na Białoruś tylko przez litewsko-białoruską granicę.

Taki sam zakaz wjazdu dla polskich ciężarówek przygotowuje Rosja.

Polskie samochody mogłyby dojeżdżać do najbliższych terminali celnych w celu odzyskania przyczep lub naczep lub przeładunku towarów na transport przewoźników rosyjskich”.

Duma Państwowa zaproponowała także wyłączenie możliwości „tankowania pojazdów polskich przewoźników drogowych po rosyjskich cenach detalicznych, ustalając dla nich koszt paliwa na poziomie cen Unii Europejskiej”.

Polskie, rosyjskie i białoruskie zakazy nie obejmują samochodów osobowych i autobusów.  (Źr. Logistyka.rp.pl-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet