16 cze 2018

16 cze 2018

PE odrzucił korzystne dla Polski stanowisko w sprawie przewoźników drogowych

Przez:

Sekcja: Aktualności

Parlament Europejski odrzucił w czwartek korzystne dla Polski stanowisko Komisji Transportu PE w sprawie przewoźników drogowych, które zakładało, że kierowcy w międzynarodowym transporcie drogowym nie byliby objęci dyrektywą o pracownikach delegowanych.

Polscy europarlamentarzyści liczyli, że wynik głosowania, które odbyło się w Komisji Transportu PE 4 czerwca br. stanie się oficjalnym mandatem PE w negocjacjach z krajami członkowskimi dotyczącymi przepisów. Jednak grupie socjaldemokratów w PE udało się  zebrać odpowiednią liczbę podpisów i złożyć wniosek, aby stanowisko Komisji Transportu nie było przyjęte automatycznie, lecz by zostało poddane pod głosowanie całej izby licząc na to, że podczas sesji plenarnej zostanie ono odrzucone. Tak też się stało – we wczorajszym głosowaniu mandat poparło 263 europosłów, przeciw było 343, a 24 wstrzymało się od głosu. Mandat Komisji Transportu został odrzucony.

Oznacza to, że na kolejnej sesji plenarnej na początku lipca  ( 3 – 5.07) sprawa zostanie poddana głosowaniu do raz kolejny.  Nie mniej jednak biorąc pod uwagę wyniki czwartkowego głosowania należy się raczej liczyć z zaostrzeniem zasad i powrotem do koncepcji delegowania.   (źr. CLECAT Circular 2018/057 – DA)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet