29 lis 2024

29 lis 2024

Nabycie wierzytelności od cedenta w ramach cesji bez VAT

Przez:

Sekcja: Aktualności

Odpłatne nabycie wierzytelności od cedenta w ramach cesji nie może być uznane za świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT, natomiast różnica między wartością rynkową nabytej wierzytelności niewymagalnej a wartością nominalną, nie będzie stanowić dla skarżącej wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług – uznał Naczelny Sąd Administracyjny na rozprawie 27 listopada br. (sygn. I FSK 186/21)

Sprawa trafiła przed NSA w wyniku interpretacji podatkowej dotyczącej opodatkowania VAT odpłatnego nabycia wierzytelności w ramach cesji. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko spółki komandytowej, przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, jest nieprawidłowe.

Spółka, nabywając wierzytelności, podpisuje z cedentem umowę cesji wierzytelności (zwanej cesją definitywną), w której cedent bezwarunkowo przelewa na rzecz spółki (cesjonariusza) przedmiotową wierzytelność, obejmującą roszczenia istniejące oraz przyszłe, wraz ze wszelkimi związanymi z tą wierzytelnością prawami (w tym odsetkami za opóźnienie i zwłokę). Cesjonariusz natomiast przelew wierzytelności przyjmuje w celu jej dochodzenia na drodze sądowej lub pozasądowej do wyegzekwowania od pożyczkodawcy/kredytodawcy lub od innych podmiotów. Dokonując cesji wierzytelności, w tym przypadku cedent odpłatnie zbywa cesjonariuszowi wierzytelność za uzgodnioną przez strony kwotę. Cena zakupu wierzytelności od cedenta zawsze jest niższa od wartości nominalnej sprzedawanej wierzytelności. Zakupiona wierzytelność w ramach cesji definitywnej, oprócz roszczenia dotyczącego wierzytelności głównej obejmuje również przysługujące od pożyczkodawcy/kredytodawcy odsetki związane z nabywaną wierzytelnością a także koszty zastępstwa procesowego, które w przypadku postępowania sądowego zostaną zasądzone na rzecz cesjonariusza, tj. wnioskodawcy.

Źródło:  Prawo.pl dla LEX z dn. 29.11.2024 r./HW

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet