5 maj 2025

5 maj 2025

MRiT zapowiada nową ustawę deregulacyjną

Przez:

Sekcja: Aktualności

Rozszerzenie instytucji tzw. milczącej zgody, uproszczenie działalności nierejestrowej, możliwość przeniesienia praw autorskich bez podpisywania papierowych dokumentów – m.in. takie zmiany proponuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Mają się one znaleźć w kolejnym projekcie ustawy deregulacyjnej.

Pierwszy skutek prac deregulacyjnych zakończył się złożeniem w Sejmie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego (druk nr 1108). W ubiegłym tygodniu projekt został przyjęty przez posłów i trafi teraz do Senatu.

MRiT zapowiedziało kolejny projekt deregulacyjny, o roboczym tytule „projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych oraz wsparcia przedsiębiorczości”. 27 kwietnia 2025 roku został on wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod numerem UDER20. Za jego treść odpowiada wiceminister Michał Jaros.

Z założeń wynika, że planuje się wprowadzić następujące zmiany:

  • rozszerzenie stosowania milczącego załatwienia spraw, co oznacza, że brak sprzeciwu lub działania organu w określonym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody. Taka instytucja miałaby dotyczyć: pozwoleń ministra rolnictwa i rozwoju wsi na testy środków ochrony roślin; wpisu znaków identyfikacyjnych producentów butelek miarowych do rejestru Głównego Urzędu Miar; uproszczonych procedur konserwatorskich w przypadku zabytków,
  • uelastycznienie przepisów o działalności nierejestrowej – limit przychodu będzie ustalany kwartalnie, a nie miesięcznie, co szczególnie pomoże w działalności sezonowej i zmniejszy obowiązki administracyjne.,
  • zniesienie obowiązku zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności dla umów przenoszących autorskie prawa majątkowe i licencji wyłącznych; ma to ułatwić zawieranie umów w obrocie cyfrowym.
  • zwolnienie rzecznika małych i średnich przedsiębiorców z kosztów sądowych w postępowaniach przed sądami administracyjnymi.

Źródło: Prawo.pl dla LEX z dn. 28.04.2025 r./HW

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet