3 lis 2021

3 lis 2021

Mniej prezentów pod choinką Mamy kontenerowy Armageddon

Przez:

Sekcja: Aktualności

Przed Czarnym Piątkiem (26 listopada) rozpoczynającym sezon świątecznych zakupów do sklepów może nie trafić co czwarty zamówiony towar, bo utknął w portach czy magazynach. Od sierpnia nawet duże sieci sklepów limitują sprzedaż środków czystości. eCzas transportu z miejsca produkcji na Dalekim Wschodzie do sklepów w Europie lub USA wynosił rok temu ok. 30-45 dni. Teraz to średnio ok. 75 dni.

Efektem zakłóceń w łańcuchach dostaw jest trzykrotny wzrost kosztów transkontynentalnego transportu morskiego (ale także lotniczego i kolejowego), w porównaniu do 2020 r. Mniejsi importerzy plajtują, bo wywindowane stawki frachtu zjadają im marżę.Przed pandemią przeładunki w portach kontenerowych rosły w średnim tempie 3-5 proc. rocznie; w tym roku od 10 do 20 proc. Wielu portowych operatorów nie było na to przygotowanych.(Źr.www.wnp.pl-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet

W związku z wojną na Ukrainie apelujemy do członków PISiL z prośbą o dokonywanie odpraw celnych tranzytowych i eksportowych obejmujących pomoc humanitarną dla Ukrainy pro bono. Niech to będzie jeden ze składników wkładu branży TSL w pomoc niesioną naszym sąsiadom. (PISiL).