24 maj 2016

24 maj 2016

Konferencja 16 + 1 w Rydze.

Przez:

Sekcja: Aktualności

16 maja 2016 r. w Rydze (Łotwa) wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit wziął udział w spotkaniu grupy 16+1 (Europa Środkowa i Wschodnia plus Chiny), podczas którego zaplanowano dyskusję na temat oczekiwań krajów Europy Środkowo-Wschodniej we współpracy z Chinami w poszukiwaniu nowych sposobów dla pogłębienia wzajemnych inwestycji i handlu oraz promowania współpracy w obszarze transportu i logistyki.

Było to pierwsze w historii spotkanie ministrów właściwych ds. transportu w formacie współpracy 16+1 (16 państw Europy Środkowo-Wschodniej plus Chiny, CEEC+China), oznaczające również zainaugurowanie sekretariatu ds. logistyki (który został utworzony w Rydze).

Jerzy Szmit podkreślił, że Polska ma sprzyjające położenie geograficzne i chcemy być ważnym uczestnikiem procesu w tym zakresie. We współpracę transportową europejsko-azjatycką może wpisywać się m.in. projekt Via Carpatia czy kolejowe połączenia towarowe   z Chin do Polski. Polska chce nadal współpracować z administracją i firmami chińskimi.

Na spotkaniu gospodarz, czyli Łotwa, zaprezentowała tzw. Riga Guidelines, które mają stanowić wkład na jesienne spotkanie głów państw formatu 16+1. (Źródło: MIiB/MK)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet