Jak stosować zwolnienie dywidendowe – jest interpretacja ogólna
Ministerstwo Finansów opublikowało w środę oczekiwaną interpretację ogólną (N r D D 9 . 8 2 0 2 . 1 . 2 0 2 4) dotycząca niektórych warunków stosowania zwolnienia dywidendowego określonego w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.
Przedmiotowe zwolnienie z podatku dywidendy otrzymywanej przez zagraniczną spółkę nie wyklucza możliwości stosowania zwolnienia dywidendowego na podstawie art. 22 ust 4 CIT w Polsce – wynika z opublikowanej w środę interpretacji ogólnej. Wydanie interpretacji ogólnej to efekt konsultacji Ministerstwa Finansów z przedstawicielami przedsiębiorców. Według prawników, pomoże to ograniczyć liczbę sporów.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 22 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT, wypłata dywidend jest zwolniona z podatku, jeśli spółka otrzymująca dywidendę nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.
Jak zauważa Minister Finansów, przepis ten jest rozbieżnie interpretowany w orzecznictwie sądów administracyjnych. Interpretacja ogólna ma wyeliminować powstałe wątpliwości interpretacyjne oraz zapewnić jednolite stosowanie przepisów przez organy podatkowe.
– Nie narusza warunku „niekorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania”, fakt iż odbiorca dywidendy z innego państwa członkowskiego UE lub EOG korzysta ze zwolnienia podatkowego o charakterze przedmiotowym w stosunku do otrzymywanej dywidendy na podstawie przepisów podatkowych będących implementacją do ustawodawstwa krajowego postanowień Dyrektywy PS – stwierdził w interpretacji Minister Finansów.Więcej informacji na ten temat na stronie:
https://www.prawo.pl/podatki/zwolnienie-dywidendowe-interpretacja-ogolna,530101.html
(Źr.www.prawo.pl-K.O.)