Dodatkowy kod w zgłoszeniach składanych do systemu AIS/IMPORT na produkty biobójcze
Departament Ceł Ministerstwa Finansów informuje, że od 1 lutego 2025 roku zostanie wprowadzony nowy kod z zakresem obowiązywania dla przywozu „7P59: dokumenty wymagane w obrocie z krajami trzecimi na podstawie przepisów o produktach biobójczych – Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r.” w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych.
W zgłoszeniach składanych do systemu AIS/IMPORT konieczne będzie podanie tego kodu, po którym wymagany będzie nr pozwolenia.
Zgodnie z art. 3 rozporządzenia 528/2012 produkt biobójczy oznacza:
- każdą substancję lub mieszaninę w postaci, w jakiej jest dostarczana użytkownikowi, składającą się z jednej lub kilku substancji czynnych lub zawierającą lub wytwarzającą jedną lub więcej substancji czynnych, której przeznaczeniem jest niszczenie, odstraszanie, unieszkodliwianie organizmów szkodliwych, zapobieganie ich działaniu lub zwalczanie ich w jakikolwiek sposób inny niż działanie czysto fizyczne lub mechaniczne,
- każdą substancję lub mieszaninę, wytwarzaną z substancji lub mieszanin, które same nie są objęte zakresem tiret pierwszego, przeznaczoną do niszczenia, odstraszania, unieszkodliwiania organizmów szkodliwych, zapobiegania ich działaniu lub zwalczaniu ich w jakikolwiek sposób inny niż działanie czysto fizyczne lub mechaniczne.
Za produkt biobójczy uznaje się poddany działaniu produktów biobójczych wyrób o podstawowej funkcji biobójczej. Produktów biobójczych nie można udostępniać na rynku ani stosować, jeśli nie uzyskały pozwolenia zgodnie z art. 17 rozporządzenia 528/2012.
W art. 3 ust. 1 lit. od m) do p) rozporządzenia 528/2012 zdefiniowano:
- pozwolenie krajowe oznacza akt administracyjny, w którym właściwy organ państwa członkowskiego pozwala na udostępnianie na rynku i stosowanie produktu biobójczego lub rodziny produktów biobójczych na całym terytorium tego państwa członkowskiego lub na jego części,
- pozwolenie unijne oznacza akt administracyjny, w którym Komisja pozwala na udostępnianie na rynku i stosowanie produktu biobójczego lub rodziny produktów biobójczych na całym terytorium Unii lub na jego części;
Pozwolenie oznacza pozwolenie krajowe, pozwolenie unijne lub pozwolenie, którego udzielono zgodnie z art. 26 w ww. rozporządzenia. Posiadacz pozwolenia oznacza wymienioną w pozwoleniu osobę prowadzącą działalność w Unii i odpowiedzialną za wprowadzanie produktu biobójczego do obrotu w danym państwie członkowskim lub w Unii.
Jednocześnie należy wskazać, że ustawa z dnia 9 października 2015 r. o produktach biobójczych dalej ustawa o produktach biobójczych, określa warunki udostępniania na rynku i stosowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej produktów biobójczych, na które zostało wydane pozwolenie na obrót. Udostępniane na rynku i stosowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są produkty biobójcze, na które zostało wydane pozwolenie albo zezwolenie na handel równoległy, albo pozwolenie na obrót (art. 5 ustawy o produktach biobójczych).
Na terenie Polski organem uprawnionym do wydawania pozwoleń jest Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych i jedynie pozwolenia wydane przez Prezesa Urzędu są ważne na terenie Polski.
Wyjątki to:
- pozwolenie unijne określone w art. 41 rozporządzenia 528/2012, wydawane jest przez Komisję Europejską i obowiązuje na terenie całej Unii (o ile nie określono inaczej),
- pozwolenia wydawane zgodnie z art. 26 rozporządzenia 528/2012, czyli zgodnie z procedurą uproszczoną, które jest wydawane przez organ właściwy państwa, które dokonuje oceny wniosku o wydanie takiego pozwolenia. Produkt biobójczy, który uzyskał pozwolenie zgodnie z art. 26, może zostać wprowadzony do obrotu we wszystkich państwach członkowskich bez konieczności wzajemnego uznawania. Posiadacz pozwolenia powiadamia jednak każde państwo członkowskie nie później niż 30 dni przed wprowadzeniem danego produktu biobójczego do obrotu na terytorium tego państwa członkowskiego i stosuje język urzędowy lub języki urzędowe tego państwa członkowskiego na etykietach produktu, o ile to państwo członkowskie nie postanowi inaczej,
Informację, czy dany produkt jest aktualnie zarejestrowany jako biobójczy na terenie Polski, tzn. czy został dopuszczony do obrotu na terenie Polski można uzyskać sprawdzając Wykaz Produktów Biobójczych, na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/urpl/wykaz-produktow-biobojczych2
Źródło: puesc.gov.pl z dn. 21.01.2025 r./HW