7 lis 2023

7 lis 2023

Blokada Baltic Hub zawieszona

Przez:

Sekcja: Aktualności

Przewoźnicy zawiesili protest przed Baltic Hub, 16 listopada druga część rozmów. Zawieszamy protest przed Baltic Hub po rozmowach 3 listopada. Kolejna tura zaplanowana jest na 16 listopada i do tego czasu nic się nie wydarzy – informuje prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych .

Dyrektor generalny Baltic Hub Container Terminal  zaznaczył, że operacje odbywają się bez przerwy w systemie 24/7 i z perspektywy efektywności firma nie może sobie pozwolić na inne rozwiązanie w stosunku do przewoźników, którzy nie płacą za żadne usługi w terminalu, a oczekują specjalnego traktowania i przyjazdu o dowolnej, preferowanej przez nich porze. Podkreślił, że w pierwszych trzech kwartałach liczba obsłużonych ciężarówek wzrosła o 28 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Średni czas postoju kontenera importowego skrócił się z 8 dni w 2022 roku do 5 dni w 2023 roku. – Przedstawiciele PSPD i PISiL chcieliby zwiększenia liczby slotów w godzinach 06:00 i 24:00, a także mieć większą przejrzystość co do liczby slotów dostępnych w każdym przedziale godzinowym, od poniedziałku do niedzieli. Wysłuchaliśmy tej prośby i poprosiliśmy o kilka dni na przeprowadzenie dokładnej analizy sytuacji w terminalu w odniesieniu do: liczby pracowników oraz dostępnego sprzętu, zapotrzebowania ze strony kierowców ciężarówek, pociągów i statków na okres do końca grudnia 2023 roku. Proponujemy spotkanie w celu przedyskutowania naszych ustaleń i propozycji w czwartek 16 listopada – napisał w oświadczeniu .

Dyrektor Baltic Hub zaznacza, że terminal obsługuje więcej ciężarówek niż kiedykolwiek wcześniej, a średni czas obsługi pojedynczego pojazdu wynosi 43 minuty, co jest wynikiem zbliżonym do średniej europejskiej.

Przewoźnicy jednak wskazują, że operacje placowe są nieefektywne. Domagają się sprawniejszej obsługi ciężarówek w największym na Bałtyku terminalu kontenerowym. Wskazują, że już od pięciu lat zmagają się z niewydajną obsługą. Podobne zastrzeżenia mają przewoźnicy kolejowi, którzy wskazują, że 40 proc. okienek pociągów jest niewykorzystanych. Spedytorzy dodają, że czekają tydzień na wystawienie kontenera.

Powolna obsługa odbija się na armatorach: ich oceaniczne statki stoją na redzie oczekując na wejście do terminala, czego wcześniej nie było. Maersk już przekierował połączenie z Gdańska do Hamburga. – Obawiamy się, że armatorzy na stałe przeniosą serwisy oceaniczne z Gdańska do Hamburga i Polska na dobre straci oceaniczne połączenia. Dla klientów to złe wiadomości, bo oznaczają dłuższy czas transportu i wyższe koszty – ocenia przewodniczący Polskiej Izby Spedycji i Logistyki . Zaznaczył, że bieżąca sytuacja dobrze pokazuje konieczność wybudowania kolejnego terminalu głębokowodnego w Polsce. Jeden jest planowany w Świnoujściu, drugi w Gdyni. (Źr.www.logistyka.rp.pl-K.O)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet