20 gru 2022

20 gru 2022

Austria :nowe prawo dotyczące regulacji transportu odpadów

Przez:

Sekcja: Aktualności

Od 1 stycznia 2023 roku odpady z- do- i  przez ten kraj będą musiały jechać koleją.

Jak informuje HGA, rocznie transportowane jest z- do- lub przez Austrię około 10 milionów ton odpadów z czego przypada na transport koleją 10%. Od 1 stycznia 2023 roku większość odpadów, których waga jest powyżej 10 ton, muszą być transportowane koleją lub innym środkiem transportu o równoważnym lub niższym potencjale emisji zanieczyszczeń – jeżeli odległość drogowa między miejscem przeznaczenia a miejscem wysyłki przekracza: od 1 stycznia 2023 300 km, od 1 stycznia 2024 200 km lub od 1 stycznia 2026 100 km.

Obowiązek nie istnieje, jeżeli suma odległości dowozu odpadów do terminalu kolejowego załadunkowego i odbioru z terminalu kolejowego rozładunkowego, jaką należy pokonać pojazdami drogowymi wynosiłaby 25% lub więcej w porównaniu z długością trasy czystym transportem drogowym w Austrii.

Obowiązek transportu odpadów koleją lub alternatywnymi środkami transportu podobnymi do kolei (pojazdy elektryczne lub z ogniwami elektrycznymi) istnieje tylko wtedy, gdy istnieje również techniczna możliwość alternatywnego wykonania takiego transportu, tzn. w szczególności, że na danej trasie dostępne są alternatywne środki transportu kolejowego, np. dostępna jest linia kolejowa. Więcej informacji na ten temat na stronie: PSPD-Gdynia – Austria: nowe prawo dotyczące regulacji trasnportu odpadów (pspdgdynia.pl): (Źr.www.pspdgdynia.pl-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet