1 lut 2021

1 lut 2021

Zmiany w prawie o ruchu drogowym

Przez:

Sekcja: Aktualności

Od 1 czerwca br., gdy wejdą w życie zmiany w prawie o ruchu drogowym, zniknie przepis pozwalający na jazdę w nocy z prędkością do 60 km na godzinę w terenie zabudowanym. Obowiązywać będzie ta sama norma przez całą dobę, czyli 50 km. Ważną zmianą będzie też obowiązek utrzymywania odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego.

Senat rozpatrzy na najbliższym posiedzeniu ustawę Prawo o ruchu drogowym, która została uchwalona 21 stycznia przez Sejm. Według jednej z poprawek prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym wynosić będzie od 1 czerwca br.  – 50 km/h.

Zwalnianie tempa jazdy samochodów jest tendencją europejską. Warto odnotować, że np. od 1 stycznia br. wprowadzono w Brukseli maksymalną prędkość pojazdów – 30 km/h. Jedynie na wyznaczonych kilkupasmowych ulicach, można osiągnąć prędkość do 50 km/h. Dlatego miasto przyjęło nazwę Ville 30.

W Norwegii na terenie niezabudowanym niekiedy także obowiązuje 30 km/h.

Nowelizacja ustawy zakłada, że kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu.

Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.

Data wprowadzenia noweli ustalona na 1 czerwca 2021, mimo iż wydaje się odległa i odpowiednio wystarczająco czasowo na edukację społeczeństwa. W praktyce po finalnym zatwierdzeniu ustawy może okazać się bardzo bliska. ( Źródło: Prawo.pl dla LEX z dn. 30.01.2021 r.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet