26 cze 2023

26 cze 2023

Zakaz wjazdu do unii Europejskiej zarejestrowanych w Rosji naczep

Przez:

Sekcja: Aktualności

Zakaz nie dotyczy jednak naczep zarejestrowanych na Białorusi. Pakiety dotyczą ograniczeń w handlu łącznie 7 tys. artykułów.

Kraje uzgodniły 23 czerwca 11 pakiet sankcji wobec Rosji, który wprowadza całkowity zakaz wjazdu do UE ciężarówek z zarejestrowanymi w Rosji przyczepami i naczepami, co jak tłumaczy KE w komunikacie, ma przyczynić się do uniemożliwienia obchodzenia sankcji.

Branża transportowa jest zaskoczona, że zakaz wjazdu nie obowiązuje naczep zarejestrowanych na Białorusi, na czym polskim przewoźnikom najbardziej zależało, ponieważ białoruskie firmy transportowe są najaktywniejsze w obchodzeniu sankcji. Źródła dobrze poinformowane utrzymują, że zakaz wjazdu dla naczep białoruskich ma pojawić się w kolejnym pakiecie sankcji.

Zarazem Białoruś opublikowała 22 czerwca postanowienie zakazujące od 2 lipca wjazdu na jej teren naczep rejestrowanych w Polsce, za wyjątkiem punktów przeznaczonych do przeładunku naczep. Postanowienie zakazuje przyczepiania naczep, umożliwia tylko przeładunek oraz przejazd na pusto pomiędzy punktami przeładunku. Zatem pozostała możliwość przewozów pomiędzy obu blokami krajów, z czego korzystają przede wszystkim firmy białoruskie, mające oddziały w Polsce. Takich podmiotów jest ok. tysiąca.

Z innych transportowych zakazów znajdujących się w 11 pakiecie należy wymienić zakaz zawijania do unijnych portów statków, które podejrzewane są o złamanie zakazu handlu rosyjską ropą o cenach powyżej limitu ustalonego przez kraje G7.

Zamknięty zostanie także przesył rosyjskiej ropy rurociągiem do Polski i Niemiec, zaś przepływ tego surowca rurociągiem kaspijskim (CPC) będzie podlegał ścisłej kontroli. Limit cenowy będzie obowiązywał (do 31 marca 2024 roku) także w eksporcie ropy z Sachalina do Japonii.

Dziesięć pakietów sankcji obejmuje 698 fizycznych ograniczeń w imporcie z Rosji oraz 6139 w eksporcie do Rosji.

Do tej pory Dyrekcja Ceł i Podatków KE otrzymała od władz celnych krajów członkowskich 291 komunikatów z prośbą o wyjaśnienie jak sankcje stosować. Komisja Europejska podkreśla, że sankcje UE znacznie ograniczyły polityczne i gospodarcze możliwości Moskwy, powodując poważne obciążenia finansowe, zmniejszając rosyjskie możliwości przemysłowe i technologiczne.

(Źr. Logistyka.rp.pl-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet