XXIII Kongres Spedytorów w Gdyni – relacja
W dniu 23 maja 2024 roku już po raz dwudziesty trzeci odbył się w Gdyni w hotelu Nadmorskim Kongres Spedytorów, pod hasłem: „Wyzwania branży TSL wobec aktualnej sytuacji gospodarczej”, który jest jednym z ważniejszych cyklicznych wydarzeń branży transportu, spedycji i logistyki w Polsce. Organizowane przez Polską Izbę Spedycji i Logistyki kongresy wpisały się na stałe do kalendarza imprez istotnych dla branży TSL stanowiąc forum dyskusji na tematy ważne dla przedsiębiorców w perspektywie działalności gospodarczej – tak było również w tym roku.
Obrady Kongresu rozpoczęły się od przywitania gości przez Przewodniczącego Rady PISiL – Marka Tarczyńskiego, który następnie przekazał prowadzenie części plenarnej Jerzemu Gębskiemu – Wiceprzewodniczącemu Rady Izby. Pierwsza prelekcja poświęcona była planowanym działaniom administracji rządowej wspierającej rozwój transportu drogowego, które omówiła Pani Renata Rychter – Dyrektor Departamentu Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury.
Następna prelekcja prowadzona przez prof. dr hab. inż. Dorota Burchart – Katedra Transportu Drogowego, Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej, Politechnika Śląska koncentrowała się na ocenie śladów środowiskowych pojazdów uwzględniając koncepcję cyklu życia.
W kolejnej części plenarnej odbył się panel dyskusyjny moderowany przez Jarosław Domin – Prezes JAS FBG S.A. i Wiceprzewodniczącego PISiL na temat kluczowych wyzwań i perspektyw rozwoju transportu drogowego rzeczy w Polsce i UE. W panelu udział wzięli Anna Kowalczyk – Z-ca Dyrektora Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwo Infrastruktury, Jan Buczek – Prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych , Artur Czapiewski – Główny Inspektor Transportu Drogowego GITD, Jakub Faryś – Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Maciej Wroński – Prezes Transport i Logistyka Polska.
Kolejna część kongresu poświęcona była zmianom w cle, reformie unii celnej, relacjom z Ukrainą a także tematyce sankcji.
Na zakończenie części plenarnej Kongresu odbył się panel dyskusyjny poprowadzony przez prof. dr hab. Andrzej Grzelakowski z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni na temat logistycznych łańcuchów dostaw wobec wyzwań globalnych, kierunków ich rozwoju w dobie strukturalnej zmiany oraz skutków dla branży morskiej sektora TSL. W dyskusji udział wzięli: Maciej Brzozowski- Dyrektor, Hafen Hamburg Marketing e.V. Przedstawicielstwo w Polsce, Marcin Kamola – BALTIC HUB, Juliusz Skurewicz – Sekretarz Rady PISiL, Dariusz Stefański – Prezes PCC Intermodal S.A. oraz Marcin Wolski – Członek Zarządu ZIM Poland Sp. z o.o.
Tradycyjnie kongres zakończyło ogłoszenie wyników konkursu „Spedytor Roku 2023”, który Izba organizuje od roku 2001, oraz konkursu „Młody Spedytor Roku”, który funkcjonuje od 2018 roku. W tym roku Kapituła nie przyznała tytułu zwycięzcy a jedynie dwa wyróżnienia dla :
Elżbiety Ciszak za pracę ” Wykorzystanie autonomicznych pojazdów do transportu towarów na krótkich dystansach w miastach, co zmniejszy zatory drogowe i emisję CO2″
Jakuba Poulakowskiego za pracę ” Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych w inspekcji portów morskich”.
Zwycięzcami Konkursu Spedytor Roku 2023 zostali zaś:
LANGOWSKI LOGISTICS SP. Z O.O. – w kategorii dużych firm
NORTHGATE LOGISTICS SP. Z O.O.SP.K. – w kategorii MŚP
wyróżnienie w kategorii MŚP dla ENTERPRISE LOGISTICS SP.Z O.O
Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy !
Po ogłoszeniu wyników, na zakończenie Kongresu odbyła się uroczysta kolacja, która była okazją do dalszej dyskusji zawodowej, nawiązania nowych i odświeżenia starych kontaktów biznesowych. (HW)