18 mar 2018

18 mar 2018

Wzrost przeładunków w portach w Szczecinie i Świnoujściu

Przez:

Sekcja: Aktualności

Przeładunki w portach w Szczecinie i Świnoujściu w styczniu i lutym br. były o 15 procent wyższe niż w analogicznym okresie 2017 roku.

Wzrosty odnotowano w prawie wszystkich grupach  towarowych. Największe, 70 procentowe mają węgiel i ruda, na co miał wpływ zwiększony eksport koksu oraz stale rosnący import rudy. Dwucyfrowe wzrosty dały także przeładunki w grupie inne masowe (+30 proc.) oraz drobnica (+13 proc.), w tym drobnica promowa +13 procent. Szczególnie pozytywny jest znaczący wzrost przeładunków węgla. Zwłaszcza, że w ciągu ostatnich trzech lat porty notowały spadek wielkości przeładunków tego surowca.

Po dwóch pierwszych miesiącach br. na minusie są przeładunki zboża (-60 proc.), ropy i przetworów (-4 proc.) oraz kontenerów (-4 proc.).  O ile w przypadku kontenerów i ropy jest to chwilowe wahnięcie w dół, o tyle w zbożach mniejsze przeładunki były już zauważalne w zeszłym roku, i jak na razie ten trend się utrzymał, co jednak może zmienić się w ciągu roku.

W sumie dotychczas w obu portach obsłużono 4 608,9 tys. ton towarów.

Porty przewidują, że ten rok powinien zamknąć się wielkością przekraczającą 26 mln ton. Miniony 2017 rok zespół portów Szczecin-Świnoujście zamknął rekordowym wynikiem 25,5 mln ton przeładowanych towarów, czyli  o 5,5 proc. lepszym niż w 2016 roku.(www.port.szczecin.pl-K.O)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet