16 lis 2022

16 lis 2022

Włochy: Ciekawe orzeczenie sądowe dla przewoźników – brak mandatu za przekroczenie prędkości w przypadku wykrycia przez tachograf

Przez:

Sekcja: Bez kategorii

Kolejne orzeczenie we Włoszech na podstawie prawodawstwa UE wydane na korzyść przewoźników drogowych, dotyczących  mandatów za przekroczenie prędkości  pochodzi od  sędziego pokoju w Treviso . Kierowca ciężarówki, broniony przez był adwokata Roberto Iacovacci , który odwołał się do sądu za sankcję nałożonej przez  Polstradę  weneckiego miasta za naruszenie art. 142 paragraf 11  Kodeksu Drogowego  (przekroczenia prędkości wykryte za pomocą tachografu)  i potwierdzone zarządzeniem prefekta Treviso. Choć prefektura przedstawiła protokół nałożenia grzywny i załączoną dokumentację (ale bez fizycznej obecności na rozprawie), sędzia uznał, że  nie ma wystarczających dowodów na odpowiedzialność przewoźnika. Dokładniej, podczas kontroli drogowej nie wykazano  nieprawidłowego działania chronotachografu , ani jego  homologacji  i  kalibracji .

Niemniej jednak, sędzia zauważył, że  zgodnie z  rozporządzeniem wspólnotowym nr 165/14 chronotachograf nie może służyć jako dowód przekroczenia prędkości. W rzeczywistości ustawodawstwo europejskie  ma pierwszeństwo przed przepisami wewnętrznymi  krajów UE (a więc także Włoch) i dlatego w tych przypadkach sędzia może odstąpić od ich zastosowania, jak to właśnie uczyniono w przedmiotowej sprawie.

Źródło: uominietransporti.it HW

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet