27 paź 2022

27 paź 2022

W nocy z soboty na niedzielę przechodzimy na czas zimowy

Przez:

Sekcja: Aktualności

W nocy z 29 na 30 października zmienimy czas z letniego na zimowy, czyli w niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 3.00 na 2.00. Obowiązująca bezterminowo dyrektywa ze stycznia 2001 r. stanowi, że w całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca.

Pewne zamieszanie w tej sprawie było skutkiem prac prowadzonych w UE, zmierzających do rezygnacji ze zmian czasu. Przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie więc obowiązywał czas zimowy i letni. – Prace związane z wydaniem nowego rozporządzenia mają zatem związek z nowym komunikatem Komisji Europejskiej w sprawie zmian czasu w latach 2022 – 2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie UE muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu.

 Dyskusja na temat zasadności zmiany czasu w Unii Europejskiej toczy się od kilku lat. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu.

Komisja Europejska – na prośbę obywateli, po rezolucji PE, a także w oparciu o szereg badań naukowych – we wrześniu 2018 roku zaproponowała więc rezygnację z sezonowych zmian czasu. Prace nad projektem przerwała pandemia COVID-19 i dotychczas do tematu nie powrócono. (Źródło: Prawo.pl dla LEX z dn. 26.10.2022 r./HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet