24 sty 2022

24 sty 2022

Ukraińska blokada kolejowego tranzytu

Przez:

Sekcja: Aktualności

Prezydenci Polski i Ukrainy podczas konsultacji w Wiśle 20 i 21 stycznia rozmawiali m.in. o ukraińskiej blokadzie kolejowego tranzytu. 20 stycznia pod polską ambasadą w Kijowie protestowali ukraińscy przewoźnicy, domagający się zwiększenia w tym roku liczby zezwoleń ze 160 tys. do 200 tys.

Ministerstwo Infrastruktury, które wydaje te dokumenty wskazuje, że co rok zostaje wiele niewykorzystanych zezwoleń po stronie polskiej, zatem możliwości przewozowe są zachowane i nie ma mowy o blokowaniu wymiany handlowej.

O ożywionych przewozach świadczą także kolejki na granicznych terminalach. Zdarza się, że samochody oczekują na przejazd granicy po kilka dni, co powoduje straty przedsiębiorców. – Nie ma możliwości wydania większej ilości zezwoleń, dokąd nie będzie granicznej infrastruktury i o większej przepustowości – podkreśla prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek. Uważa, że należy usiąść z Ukraińcami do stołu i zapewnić, że nie dostaną ani jednego zezwolenia więcej, jeśli nie powstanie odpowiednia infrastruktura, ponieważ istniejąca jest niedostosowana o obecnych limitów. Buczek apeluje o powołanie międzypaństwowej grupy roboczej z kompetycjami premiera po stronie polskiej i prezydenta po stronie Ukrainy. – Za terminale graniczne odpowiada w Polsce premier, zaś na Ukrainie prezydent. Zatem spotkania prezydentów lub premierów niewiele w tej sprawie dają i od lat nic się nie dzieje – tłumaczy prezes ZMPD.

Źródło: Rzeczpospolita, e -wydanie z dn. 21.01.2022 r./HW

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet