17 sty 2019

17 sty 2019

UE i W. Brytania ws. Brexitu

Przez:

Sekcja: Aktualności

Brytyjski dziennik „The Times” poinformował w środę 16.01.2019r., że Unia Europejska bada możliwość opóźnienia wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty do 2020 roku, aby dać rządowi w Londynie więcej czasu na wypracowanie porozumienia politycznego w sprawie jego warunków.

Po głosowaniu w poniedziałek 14 stycznia 2019 roku i odrzuceniu przez  Brytyjską Izbę Gmin projektu umowy o warunkach wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz towarzyszącej jej deklaracji politycznej o przyszłych relacjach ze Wspólnotą, w razie braku jakiegokolwiek alternatywnego rozwiązania, Wielka Brytania automatycznie opuści UE o północy z 29 na 30 marca 2019r., na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatów.

We wtorek  brytyjski parlament odrzucił votum nieufności wobec rządu Theresy May. Brytyjska premier zapowiedziała, że jej rząd odbędzie serię spotkań z przedstawicielami pozostałych partii politycznych w celu wypracowania porozumienia ws. warunków wyjścia  z UE. Jak dodała, posłowie mają obowiązek zrealizowania brexitu. Liderzy brytyjskich partii opozycyjnych – Partii Pracy, Szkockiej Partii Narodowej i Liberalnych Demokratów – zapowiedzieli , że warunkiem udziału w konsultacjach z rządem ws. kompromisowych warunków wyjścia kraju z UE jest wykluczenie bezumownego Brexitu.(Źr. www.pspdgdynia.pl,www.wnp.pl-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet