5 paź 2023

5 paź 2023

Tymczasowa kontrola graniczna na granicy ze Słowacją

Przez:

Sekcja: Aktualności

O północy, z 3 na 4 października, polska Straż Graniczna wznawia tymczasową kontrolę graniczną na granicy ze Słowacją. Granicę lądową będzie można przekraczać tylko w 11 przejściach drogowych lub kolejowych. Dla obywateli państw UE i ich rodzin dostępnych będzie też 11 miejsc dla pieszych.

Mariusz Kamiński, szef MSWiA, decyzję w sprawie przywrócenia tymczasowej kontroli na granicy ze Słowacją ogłosił we wtorek. Uzasadnił to tym, że w ostatnich miesiącach niezwykle zaktywizował się tzw. szlak bałkański, którego jedna z odnóg prowadzi przez Słowację. Wskazał, że w porównaniu do 2022 r. liczba ujawnionych migrantów na terenie Słowacji wzrosła niemal o tysiąc procent. Część z tych cudzoziemców trafia do Polski, a dalej do Niemiec i innych państw Unii Europejskiej.

Kontrola graniczna zostanie wprowadzona w trybie pilnym na podstawie art. 28 ust. 1 kodeksu granicznego Schengen, na razie na 10 dni. Później, czego MSWiA nie wyklucza, zostanie wznowiona, będzie można ją odnawiać na kolejne, nie dłuższe niż 20-dniowe okresy. Całkowity okres przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej, w myśl tego artykułu, może wynosić dwa miesiące.

11 przejść drogowo-kolejowych

Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej, generał dywizji SG, wyjaśnił, że kontrola będzie prowadzona wyrywkowo, ale granicę będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach:, 11 przejść, z czego osiem to będą przejścia drogowe, a trzy kolejowe. Będą to:

– województwie podkarpackim: Barwinek, Radoszyce, Łupków (przejście kolejowe),

– w województwie małopolskim: Muszyna (kolejowe), Muszynka, Piwniczna Zdrój, Chyżne,

– w województwie śląskim: Zwardoń, Zwardoń Skalite (kolejowe) i Korbielów.

Źródło: Prawo.pl dla LEX dn. 03.10.2023 r./HW

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet