14 sie 2018

14 sie 2018

Transport siana i słomy drogą morską – informacja zamieszczona na www.gospodarkamorska.pl

Przez:

Sekcja: Aktualności

„W ostatnich tygodniach w przesyłanych do nas zapytaniach coraz częściej pojawiają się pytania o transport siana i słomy. Zapytaliśmy kilku armatorów o uwarunkowania przewozu tych towarów drogą morską.

Siano i słoma towarem niebezpiecznym

Według Międzynarodowego Kodeksu Ładunków Niebezpiecznych IMDG transport morski siana i słomy traktowany jest jako transport ładunku niebezpiecznego UN 1327 klasy 4.1, materiałów stałych zapalnych od zewnętrznego źródła ognia. Do transportu na promach Unity Line i Stena Line musi posiadać wilgotność poniżej 14% i być przewożony w specjalnych pojemnikach bądź kontenerach do tego przeznaczonych. Siano i słoma muszą być zwinięte w bale. Zabrania się przewożenia tego typu ładunku luzem, zawilgoconego i zanieczyszczonego ropą.

Transport kiszonek drogą morską
W przypadku przewozu kiszonek oraz pasz dla zwierząt je zawierających obowiązują nieco inne zasady transportu. Taki towar musi być nie tylko zawinięty w bale, a dodatkowo zapakowane w plastik. Transport cargo może być prowadzony na otwartej naczepie lub przykrytej plandeką. Wilgotność bali nie może przekraczać 40%.

Ładunek może zostać odrzucony podczas kontroli, jeśli opakowanie jest uszkodzone, przez co do środka może dostać się tlen oraz gdy temperatura przekracza 50°C. Prowadzone są regularne kontrole wilgotności i temperatury ładunku.

Ostateczna decyzja należy do kapitana statku

Nie wszystkie statki armatorów przystosowane są do przewozu ładunków niebezpiecznych. Promy pasażerskie Unity Line Polonia i Skania są wyłączone z transportu takich towarów. Na pozostałe promy cargo tego operatora rezerwacja jest przyznawana ze statusem ‘Waiting List’, ponieważ ostateczną zgodę na transport ładunku niebezpiecznego podejmuje zawsze Kapitan statku.
Przewóz siana i słomy możliwy jest statkami DFDS na trasie Kłajpeda – Karlshamn oraz jednostkami Stena Line z Ventspils do Nynashamn.

Przewóz niemożliwy bez specjalnych dokumentów

Chęć przewozu ładunków UN 1327 klasy 4.1 promami Unity Line i Stena Line należy zgłaszać podczas dokonywania rezerwacji na 24 godziny przed planowanym odejściem promu. Należy także posiadać specjalny certyfikat z atestem rzeczoznawcy ładunkowego, dokumentującym brak zagrożenia i wymaganą wilgotność poniżej 14%. Wymagania te są wymienione w 954 paragrafie przepisów szczególnych IMDG (Special Provision 954).

Certyfikat powinien zawierać także dane o licencji pojazdu ciężarowego na przewóz towarów niebezpiecznych oraz pieczęć i podpis nadawcy ładunku. W transporcie drogowym przewóz ładunków niebezpiecznych możliwy jest po wypełnieniu deklaracji ładunku niebezpiecznego.”        (źr. www.gospodarkamorska.pl  – DA)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet