5 paź 2021

5 paź 2021

TRANSPORT DROGOWY – E – TOLL od północy

Przez:

Sekcja: Aktualności

Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej zachwala nowy system jako nowoczesny. – Zarejestrowało się w nim już 557 tys. pojazdów – informuje KAS. Jej szefowa poinformowała, że wygaszenie starego systemu pobierania opłat via-TOLL nastąpi w czwartek o północy. W piątek – od 1 października – e-TOLL będzie jedynym systemem umożliwiającym płacenie za przejazd płatnymi drogami.

System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Umożliwia kompleksową obsługę online bez konieczności wizyty w punkcie obsługi klienta i podpisania umowy. Rozwiązania systemu pozwalają użytkownikom na wgląd w historię opłat i wygodne zarządzenie swoim kontem, dają też możliwość wyboru urządzenia do przekazywania danych geolokalizacyjnych – wskazuje Rzeczkowska. Przypomina, że KAS zapewniła branży transportowej trzy miesiące okresu przejściowego, gdy równolegle funkcjonowały dwa systemy (viaTOLL i e-TOLL).

Przewoźnicy są sceptyczni. Twierdzą, że system e-TOLL to prototyp, który zupełnie nie wydaje się gotowy do wdrożenia. Krajowa Administracja Skarbowa przypomina też, że użytkownicy pojazdów lekkich (aut osobowych i motocykli) mogą korzystać z manualnego sposobu poboru opłat do 30 listopada 2021 r. Potem manualny system zostanie wyłączony, a na państwowych autostradach przejazd będzie odbywał się w trybie „free flow”, bez zatrzymywania się przed bramkami.

W związku z wygaszeniem systemu poboru opłat via-TOLL od 1 października 2021 r. nastąpią zmiany organizacji ruchu w miejscach poboru opłat (MPO) na odcinkach autostrad A2 Konin–Stryków i A4 Wrocław–Sośnica.

Nowa organizacja ruchu na będzie oznaczała: – przeznaczenie dwóch skrajnych pasów wjazdowych i dwóch skrajnych pasów wyjazdowych na każdym placu poboru opłat (PPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL. – przeznaczenie jednego pasa wjazdowego i jednego pasa wyjazdowego na każdej stacji poboru opłat (SPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-T OLL. Pozostałe pasy do 30 listopada 2021 r. będą funkcjonować w trybie manualnego poboru opłat, w którym będzie można wnieść opłatę za przejazd autostradą kartą lub gotówką.

Źródło: Rzeczpospolita e – wydanie z dn. 30.09.2021 r./HW

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet