26 lis 2021

26 lis 2021

Tarcza antyinflacyjna

Przez:

Sekcja: Aktualności

Rząd  zapowiedział tymczasową obniżkę podatków, która ma prowadzić do obniżenia inflacji.

To zwolnienie z akcyzy dla energii elektrycznej zużywanej przez gospodarstwa domowe, obniżenie akcyzy na paliwa i energię elektryczną do dozwolonego przepisami europejskimi minimum, brak podatku od sprzedaży detalicznej paliw oraz niższy VAT na gaz ziemny i energię elektryczną.

Dzięki temu rząd złagodzi m.in. podwyżki cen prądu oraz gazu i umożliwi obniżenie cen paliw sprzedawanych na stacjach benzynowych.

-„Zimowy” gaz z niższym VAT

Obniżka VAT z 23 proc. do 8 proc. na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 r. Dla budżetu to koszt ok. 0,7 mld zł. Na zmianach skorzysta ponad 9 mln gospodarstw domowych.Obniżka stawki VAT wymaga zmiany w krajowych przepisach o VAT.

-Tańsze paliwo i energia elektryczna

Przepisy prawa unijnego nie pozwalają na obniżenie stawki VAT na paliwa i na „wyzerowanie” innych danin obciążających paliwa i energię. Dają jednak możliwość ich zmniejszenia i właśnie z tej opcji w maksymalnym stopniu skorzysta Polska. Do minimalnego poziomu na jaki pozwalają przepisy unijne zostanie obniżona:

  • akcyza na wszystkie paliwa silnikowe (od 20 grudnia do maja),
  • akcyza na energię elektryczną (od stycznia do końca przyszłego roku),
  • VAT na energię elektryczną (od stycznia do marca).

Obniżenie akcyzy do poziomu dozwolonego przez prawo europejskie minimum, zmniejszy obciążenie podatkiem w zależności od rodzaju paliwa. Oznaczać będzie także niższe koszty energii elektrycznej dla podmiotów gospodarczych. To ok. 1,5 mld zł oszczędności dla podatników.

Od stycznia do marca 2022 r. VAT na energię elektryczną zostanie obniżony z 23% do 5%. Dla budżetu to koszt ok. 1,15 mld zł.

Ponadto od stycznia do maja 2022 r., sprzedaż paliw silnikowych nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej.(Źr.www.gov.pl-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet