21 lis 2023

21 lis 2023

  Świnoujście-rusza ogromna inwestycja

Przez:

Sekcja: Aktualności

 Na początku 2028 roku w Świnoujściu ma zacząć działać nowy głębokowodny terminal, który otworzy szerzej polskie porty przed największymi kontenerowcami. Jego budowa nie mogłaby ruszyć bez rozwiania obaw Niemców, którzy jeszcze niedawno blokowali tę ogromną inwestycję.

Zbuduje go belgijsko-katarskie konsorcjum, które zainwestuje w ten projekt ok. 600 mln euro.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie wydała już w październiku pozytywną decyzję środowiskową. W postępowaniu analizowany był nie tylko wpływ inwestycji na otaczające środowisko. Rozwiane musiały być także obawy naszych sąsiadów, czyli Niemców, którzy nie byli przychylni budowie w Polsce, tuż przy granicy, nowego terminala kontenerowego.

Niemieckie władze samorządowe, europosłowie i organizacje ekologiczne mieli obawy o przyrodę i turystykę, która w ich ocenie mogłaby ucierpieć po uruchomieniu nowego terminala. Nie przekonywało ich nawet wyznaczenie przez Polskę nowego toru podejściowego dla statków z ominięciem niemieckich wód morskich.

Ostatecznie udało się jednak dojść do porozumienia ze stroną niemiecką w toku postępowania transgranicznego, w którym uczestniczyły zainteresowane jednostki administracyjne, w tym ministerstwa Meklemburgii-Pomorza Przedniego, różnorodne organizacje pozarządowe oraz osoby prywatne.

– Protokół z postępowania transgranicznego został ustalony i zatwierdzony między stronami, co pozwoliło Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie wydać niezbędną dla inwestycji decyzję środowiskową – mówił WNP.PL Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.(Źr. www.wnp.pl-K.O.)

 

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet