29 kwi 2022

29 kwi 2022

Stawki niemieckiego myta wzrosną w przyszłym roku

Przez:

Sekcja: Aktualności

Opłaty za przejazdy ciężarówkami w Niemczech mają wzrosnąć z początkiem 2023 r. Tak zakłada projekt Federalnego Ministerstwa Cyfryzacji i Transportu. Dla niektórych kategorii pojazdów stawki myta wzrosną nawet o 40 proc.

Projekt nowelizacji federalnej ustawy o opłatach drogowych przygotowany przez Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu opiera się na nowym raporcie kosztów drogowych na okres od 2023 do 2027 roku.

W dokumencie zawarto planowane na przyszły rok stawki. Przykładowo wzrost stawek opłat drogowych dla samochodów ciężarowych o normie emisji Euro 6 wynosi od 1,1 do 1,9 eurocenta za kilometr (odpowiednio o 6 i o 24,1 proc. więcej niż aktualne stawki) w zależności od dmc. Z kolei stawki myta dla aut ciężarowych Euro 2 od 5,1 do 10,4 eurocenta za kilometr, czyli nawet 42 proc. więcej niż aktualnie.

Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu zastrzegło jednak, że mogą nastąpić zmiany w projekcie ustawy np. podczas konsultacji z krajami związkowymi i zainteresowanymi stowarzyszeniami. (Źr.www. trans.info-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet