20 mar 2024

20 mar 2024

Rząd zapowiada wakacje składkowe dla mikroprzedsiębiorców

Przez:

Sekcja: Aktualności

Rząd chce, by mikroprzedsiębiorcy mogli jeszcze w tym roku skorzystać z wakacji kredytowych, czyli z prawa do zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ZUS przez jeden miesiąc w roku kalendarzowym – przekazał premier Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Przyjęty przez rząd i przygotowany przez Ministra Rozwoju i Technologii to projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw wprowadzający tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców.

Zgodnie z zapowiedziami premiera Donalda Tuska na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów, rząd chce, by rozwiązanie dotyczące miesięcznych wakacji od składek ZUS, płaconych przez mikroprzedsiębiorców (samozatrudnionych i zatrudniających do 9 pracowników), weszło w życie jeszcze w tym roku. – Wnioski w tej sprawie będzie trzeba złożyć do końca listopada – powiedział premier. Z „urlopu dla mikroprzedsiębiorców” będzie można skorzystać na podstawie wniosku wysłanego do ZUS. – Nie trzeba będzie czekać na decyzję administracyjną, ponieważ wysłanie wniosku drogą elektroniczną będzie oznaczało automatycznie decyzję dotyczącą wakacji od ZUS. (  Prawo.pl dla LEX z dn. 19.03.2024 r./HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet