Rząd szykuje zmiany w CEiDG
Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. Dotyczy on przede wszystkim przepisów w zakresie uproszczenia procesu podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców – osoby fizyczne oraz rozszerzenia informacji udostępnianych przez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
CEIDG jest rejestrem przedsiębiorców, będących osobami fizycznymi, działających na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Rejestr jest prowadzony od dnia 1 lipca 2011 r. w systemie teleinformatycznym przez ministra właściwego do spraw gospodarki.
Projekt ustawy ma na celu:
-uproszczenie procesu i stworzenie w CEIDG miejsca do publikacji informacji o spółce cywilnej, której wspólnikiem jest przedsiębiorca podlegający wpisowi do CEIDG;
-wprowadzenie możliwości składania wniosków o wpis w CEIDG tylko online, a tym samym rezygnację z formy papierowej;
-elektronizację i rozszerzenie zakresu informacji o udzielonych przez przedsiębiorców pełnomocnictwach w CEIDG;
-automatyzację procesów oraz wymianę danych przez integrację CEIDG z innymi systemami informatycznymi;
-stworzenie organom koncesyjnym możliwości prowadzenia rejestru działalności regulowanej w ramach usługi udostępnianej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) oraz
doprecyzowanie zakresu danych przekazywanych przez organy koncesyjne oraz izby rzemieślnicze;
-zwiększenie efektywności i optymalizacji procesów dotyczących rejestru CEIDG oraz Punktu Informacji dla Przedsiębiorcy (PIP), w tym poszerzenie katalogu dokumentów, które można dołączyć do wniosku o wpis do CEIDG, np. zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towaru i usług (VAT-Z);
-zapewnienie dostępu do danych zawartych w CEIDG oraz realizacji usług przez przedsiębiorców z wykorzystaniem aplikacji mObywatel;
doprecyzowanie przepisów m.in. w zakresie:
a) zarządu sukcesyjnego,
b) udostępniania danych w CEIDG,
c) syndyka,
d) informacji o kwalifikacjach rzemieślniczych,
e) przesłanek sprostowania wpisu w CEIDG,
f) dokonywania wpisu w CEIDG przez małoletnich.
Projekt ma na celu stworzenie w ewidencji miejsca do publikowania informacji o spółce cywilnej, której wspólnikiem jest przedsiębiorca już podlegający wpisowi. Wyjaśniono, że w obecnym stanie prawnym brak jest informacji na temat spółki cywilnej, która byłaby dostępna online i pozwalała na śledzenie zmian w spółce wraz z ustaleniem terminów i osób, które ich dokonały. Dlatego MRiT uważa za niezbędne stworzenie w CEIDG miejsca, gdzie prezentowana byłaby pełna informacja na temat spółki cywilnej wraz z historią zmian.
Ponadto, resort chce odejść od składania wniosków w formie papierowej, skupiając się tylko na elektronicznej. Jak zauważono, od 9 lat wzrasta liczba wniosków online, a dużą popularnością cieszy się możliwość złożenia jednego zintegrowanego wniosku o wpis do CEIDG, z tego powodu MRiT przewiduje stopniowe odejście od papierowych wniosków. Wyjaśniono, że od 1 czerwca 2026 r. resort chce aby wnioski dotyczące rozpoczęcia działalności były tylko elektroniczne, a inne (np. o zawieszenie, wznowienie, zmianę wpisu) będą przyjmowane w formie papierowej do 1 czerwca 2028 r.
Dodano, że MRiT wspólnie z Ministerstwem Finansów chce opracować uniwersalny wzór umowy spółki cywilnej, tak aby można było taką umowę podpisać elektronicznie przez wszystkich wspólników, bez konieczności korzystania z pomocy prawnej, czyli ponoszenia dodatkowych wydatków. Projekt zakłada, że CEIDG będzie zapewniała weryfikację formalną takiej umowy i osób ją podpisujących.
W projekcie założono też m.in. elektronizacje i rozszerzenie zakresu informacji o pełnomocnictwach udzielonych przez przedsiębiorców w CEIDG .
Czytaj więcej na Prawo.pl:https://www.prawo.pl/biznes/ceidg-zmiany-2024-rok,528843.html(Źr.www.prawo.pl-K.O.)