26 mar 2020

26 mar 2020

Rząd nad ranem przyjął tarczę antykryzysową – są zmiany

Przez:

Sekcja: Aktualności

Rząd skończył pracę nad tzw. tarczą antykryzysową, czyli pakiet zmian w ustawach, które przewidują m.in. dopłaty do wynagrodzeń i odroczenie podatków – powiedziała na porannej telekonferencji Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. W piątek  tj. 27 marca 2020 r. projektem ustawy ma się zająć Sejm. Nowością jest zapowiedź elektronicznych, prostych wniosków o wsparcie.

W porównaniu do pierwotnej wersji są pewne nowości, ale nie takich domagają się przedsiębiorcy i eksperci. Tarcza antykryzysowa nie odracza bowiem terminów na zapłatę podatków przez przedsiębiorców (a jedynie zaliczki na podatek płacone przez płatników). Nie przesuwa też terminu na sporządzenie CIT-8 i sprawozdań finansowych (planowane zmiany dotyczą tylko jednostek finansów publicznych oraz non profit – patrz: tekst obok).

W zakresie VAT zmiany sprowadzają się do przesunięcia do lipca br. wejścia w życie nowego JPK_V7M i JPK_V7K dla dużych firm (nie dla małych i średnich) oraz nowej matrycy.

W projekcie przyjętym przez rząd nie ma już zwolnienia z zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od pożyczek, które firmy zaciągną do 31 sierpnia br. To oznacza, że pożyczkobiorcy będą musieli zapłacić 0,5 proc. PCC od wartości pożyczki. ( Źródło: Prawo.pl dla LEX z dn. 26.03.2020 r., DGP – e – wydanie z dn. 26.03.2020 roku/ HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet