9 kwi 2024

9 kwi 2024

Rada UE popiera przedłużenie zawieszenia ceł na cały import z Ukrainy

Przez:

Sekcja: Aktualności

Przedstawiciele państw członkowskich UE (Coreper) potwierdzili dziś tymczasowe porozumienie osiągnięte wcześniej między prezydencją Rady a przedstawicielami Parlamentu Europejskiego w sprawie odnowienia zawieszenia ceł przywozowych i kontyngentów na ukraiński eksport do UE do 5 czerwca 2025 r .

Jednocześnie UE zdecydowała się wzmocnić ochronę wrażliwych produktów rolnych poprzez wzmocnienie zabezpieczeń zawartych już w obecnie obowiązujących środkach handlu autonomicznego. Dodane zostanie także nowe automatyczne zabezpieczenie dla niektórych produktów wrażliwych, takich jak drób, jaja, cukier, owies, kukurydza, kasze i miód. Autonomiczne środki handlowe (ATM) pozwolą Ukrainie w dalszym ciągu generować własne dochody z przepływów handlowych z UE, co jest ważne dla wspierania jej gospodarki. W połączeniu z szeroko zakrojonym wsparciem wojskowym, finansowym i humanitarnym UE  ma pomóc Ukrainie w długoterminowej odbudowie i stopniowej integracji z rynkiem wewnętrznym UE. Rozporządzenie będzie obowiązywać od 6 czerwca 2024 r. do 5 czerwca 2025 r. i dotyczy dalszego zawieszenia wszystkich zaległych ceł i kontyngentów w ramach Tytułu IV Układu Stowarzyszeniowego UE-Ukraina (DCFTA ).

Rozporządzenie będzie zawierało także dwa mechanizmy zabezpieczające chroniące rynek UE:

– wzmocniona wersja istniejącego mechanizmu, który będzie miał zastosowanie na podstawie regularnego monitorowania i umożliwi Komisji nałożenie dowolnego środka pod warunkiem spełnienia określonych warunków;

– nowy, automatyczny mechanizm ochronny, który zobowiąże Komisję do ponownego wprowadzenia kontyngentów taryfowych w przypadku, gdy import drobiu, jaj, cukru, owsa, kukurydzy, kasz i miodu przekroczy średnią arytmetyczną ilości importowanych w drugiej połowie 2021, 2022 i 2023 roku .

Kluczowe elementy porozumienia tymczasowego

– rozszerzenie zakresu automatycznego mechanizmu ochronnego o cztery nasze produkty dodatkowe (owies, kukurydza, kasze i miód)

– skrócenie terminu zadziałania automatycznego zabezpieczenia z 21 do 14 dni

– wydłużenie okresu referencyjnego w celu ustalenia, czy import przekracza określony próg (dodanie drugiej połowy 2021 r. do okresu 2022-2023)

– zobowiązanie Komisji do wzmożonego monitorowania importu zbóż, w szczególności pszenicy, oraz do wykorzystania narzędzi, którymi dysponuje w przypadku zakłóceń na rynku, a także zobowiązanie do niezwłocznego podjęcia niezbędnych kroków w ramach układu o stowarzyszeniu z Ukrainą kontynuacji procesu wzajemnej liberalizacji taryf. ( Źródło: europa.eu z dn. 08.04.2024 r./HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet