15 gru 2021

15 gru 2021

Przypominamy – od dziś obowiązują nowe ograniczenia covidowe

Przez:

Sekcja: Aktualności

Od 15 grudnia obniżone zostaną limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach. Zwiększenie limitów nastąpi wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę – zaznacza wiceminister. – Od połowy grudnia zostają też obniżone limity do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. Tak samo jak poprzednio zwiększenie tego limitu może być wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę – dodaje.

Kraska mówił także, że dodatkowo od 15 grudnia w kinach będzie obowiązywał zakaz konsumpcji. Od 15 grudnia zamknięte zostaną też dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. 31 grudnia 2021 r. i 1 stycznia 2022 r. ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób, oczywiście z wyłączeniem osób, które są zaszczepione. One nie będą włączane do tego limitu.

Poseł Czesław Hoc z sejmowej Komisji Zdrowia, udzielił Rzeczpospolitej odpowiedzi na jakich zasadach ma się odbywać sprawdzanie osób.

Pracodawca będzie miał możliwość zażądania informacji od pracownika w kwestii ważnego negatywnego testu w kierunku Covid-19 (będą bezpłatne). W grę wchodzi także pełne szczepienie przeciwko Covid-19 i potwierdzony status ozdrowieńca. Jeśli te warunki nie będą spełnione, w restauracjach, kinach i teatrach obowiązywać będzie 30 proc. Obłożenia.

Powyżej 30 proc. przedsiębiorcy czy pracodawcy sprawdzą, czy osoby wchodzące z zewnątrz są ozdrowieńcami, osobami zaszczepionymi lub mają ważny negatywny test na Covid-19 (ważny 72 godziny). Jeśli nie będą miały tych dokumentów potwierdzających, nie wejdą do restauracji, kina czy teatru – zapowiada poseł Hoc.

Na ostatniej prostej przed  zgłoszeniem jest projekt PiS ustawy o weryfikacji szczepień przez pracodawcę.

W Sejmie jest przygotowywany projekt nowelizacji ustawy szczególnej, covidowej.  Według niej zasada ma być jasna. Pracodawca będzie miał możliwość zażądania informacji od pracownika w kwestii ważnego negatywnego testu w kierunku Covid-19 (będą bezpłatne). W grę wchodzi także pełne szczepienie przeciwko Covid-19 i potwierdzony status ozdrowieńca. Poseł zapewnia, że w znowelizowanej ustawie covidowej znajdzie się podstawa prawna.

Ostatecznie ważność dokumentów potwierdzających pobyt w wielu miejscach –poza limitem w czasie kontroli – mogą sprawdzać sanepid, policja oraz straż miejska.

Źródło: Rzeczpospolita e – wydanie z dn. 15.12.2021 r./HW

 

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet

W związku z wojną na Ukrainie apelujemy do członków PISiL z prośbą o dokonywanie odpraw celnych tranzytowych i eksportowych obejmujących pomoc humanitarną dla Ukrainy pro bono. Niech to będzie jeden ze składników wkładu branży TSL w pomoc niesioną naszym sąsiadom. (PISiL).