1 mar 2022

1 mar 2022

Przewoźnicy boją się wysyłać ciężarówki do Rosji, choć stawki są rekordowe

Przez:

Sekcja: Aktualności

Ubywa zleceń na przewozy ładunków na wschód, nadawcy obawiają się o płatności.

Na przejściach granicznych na wschodzi jeszcze panuje duży ruch tirów. Według białoruskich służb celnych na przejściu Kozłowicze na wyjazd z Białorusi oczekuje ok. 850 ciężarówek, zaś na przejściu Kamiennyj Łog ok. 350. Z naszego rozeznania w kolejce stoją ciężarówki należące głównie do zagranicznych firm, czyli białoruskie i rosyjskie. Prawie nie ma polskich samochodów – ocenia Mikołaj Linkiewicz ze Stowarzyszenia Przewoźników Podlasia. Dodaje, że równie długie kolejki są na terminalach granicznych Łotwy i Estonii.

26 lutego MSZ zaapelowało, aby powstrzymać się z wyjazdem na Białoruś lub do Rosji. Wcześniej Polska i kolejne państwa zamknęły przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów, więc sytuacja staje się coraz bardziej napięta. – Chyba transport na wschód się posypie, a w Unii mamy Pakiet Mobilności i sytuacja jest niewesoła – martwi się Linkiewicz.

Tymczasem pilne transporty do Moskwy wyceniane są na 15 tys. euro. Przedstawiciel Stowarzyszenia Przewoźników Podlasia przyznaje, że stawki w przewozach do Rosji solidnie wzrosły, ale ryzyko jest duże i przedsiębiorcy obawiają się eskalacji konfliktu.

Transport jeszcze jeździ, ale już zrywane są przez spedytorów zlecenia nawet z ubiegłego tygodnia. Nadawcy rezygnują, bojąc się o płatności.

Przewoźnicy nie wiedzą co zrobić. – Każdy obawia się o kierowców i auta. Jeśli państwa zamkną granice, transport stanie z automatu. Ściągamy samochody do Polski, a od jutra nic nie ładujemy. Udało się ściągnąć wszystkich polskich kierowców i na wschód żaden już nie pojedzie. Reszta kierowców to Białorusini, więc dla nich wyjazd na Białoruś lub do Rosji nie wiąże się z takim ryzykiem jak dla Polaka.

Według danych Straży Granicznej, przez granicę z Białorusią przejechało w 2021 roku 1,18 mln samochodów ciężarowych, o 10 proc. więcej niż rok wcześniej i jest to jeden z najlepszych wyników w historii.  ( Źródło: Rzeczpospolita e -wydanie  z dn. 28.02.2022 r./HW)

 

 

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet