6 gru 2021

6 gru 2021

Protest przewoźników na blokadę przejazdów w Austrii

Przez:

Sekcja: Aktualności

Europejska branża transportu drogowego domaga się od Komisji Europejskiej interwencji w sprawie blokady przez Austrię przejazdy samochodów ciężarowych przez Tyrol. Jest to jeden z najważniejszych w Europie korytarzy tranzytowych, codziennie pokonuje go 7 tys. ciężarówek.

IRU, ZMPD oraz 11 innych stowarzyszeń przewoźników z całej Europy wysłały 1 grudnia list od komisarz von der Leyen z apelem, aby Komisja Europejska zmusiła Austrię do przestrzegania traktatów.

To już drugie pismo do pani komisarz. Pierwsze, z 11 marca apelujące o interwencję w sprawie Austrii, pozostało bez odpowiedzi. W piśmie z 1 grudnia IRU przedstawia przykłady skutków blokowania przez Austrię ruchu. 24 listopada kolizja dwóch ciężarówek, w tym cysterny, spowodowała całodobowe zamknięcie A8 w pobliżu Rosenheim. Ponad 40-kilometrowy korek zablokował drogi także w sąsiedniej Bawarii. Co więcej, Austria skraca godziny otwarcia przełęczy Brenner dla ciężarówek, co radykalnie zmniejsza przepustowość trasy. Skutkiem są częste, 70-kilomertowe kolejki w Bawarii. Sznury ciężarówek powodują zatrucie powietrza w okolicy oraz w dolinie rzeki Inn. Kierowcy muszą spędzać w korku długie godziny, nie mając żadnej infrastruktury sanitarnej

Źródło: Rzeczpospolita e – wydanie z dn. 03.12.2021 r./HW

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet