Procedury celne podczas przywozu oraz wywozu towarów na granicy Wielkiej Brytanii z Unią Europejską po BREXICIE
17 września 2020 roku odbyło się webinarium poświęcone procedurom celnym, które będą obowiązywały podczas przywozu oraz wywozu towarów na granicy Wielkiej Brytanii z Unią Europejską po zakończeniu okresu przejściowego przygotowane przez Ambasadę Brytyjską w Warszawie.
Najważniejszymi poruszonymi kwestiami były:
- formalności związane z cłem, podatkiem VAT i akcyzą obowiązującymi w Wielkiej Brytanii,
- informacje nt. towarów objętych kontrolą oraz wymagania SPS, czyli dot. produktów roślinnych i produktów pochodzenia zwierzęcego,
- omówiono przykładowe sytuacje, z którymi będą mogli spotkać się przedsiębiorcy po 1 stycznia 2021 r.
- zaprezentowano systemy zarządzania ruchem w hrabstwie Kent i nowy inteligentny system frachtu RoRo.
Z dniem 1 stycznia 2021 r. zakończy się okres przejściowy, czego konsekwencją będzie to, że Wielka Brytania stanie się państwem trzecim dla państw członkowskich UE i zakończy się swobodny przepływ towarów między Wielką Brytanią, a krajami UE.
Oznacza to, że zostanie wprowadzona kontrola przepływu towarów między Wielką Brytanią (GB) a UE.
Wpływ pandemii koronawirusa na zdolność firm transportowych do przygotowania się do Brexitu skutkował tym, że rząd Wielkiej Brytanii podjął decyzję o wprowadzeniu nowych kontroli granicznych w trzech etapach do 1 lipca 2021 r. dla importu z Wielkiej Brytanii.
Wielka Brytania podejmie etapowe podejście do zgłoszeń przywozowych i zwolnienia z przywozowych deklaracji skróconych od 1 stycznia 2021 do 30 czerwca 2021 roku. Z tranzytu można korzystać od 1 stycznia 2021 r.
Powyższe oznacza, że oprócz 2 prostych formalności związanych z fakturą i dokumentem przewozowym – będzie co najmniej 9 dodatkowych procedur, które należy wziąć pod uwagę, w zależności od roli określonego podmiotu w łańcuchu dostaw. ( Źródło: Webinarium z dn. 17.09.2020 r. Ambasada Brytyjska/HW)