29 lis 2022

29 lis 2022

Prawo pracy: Wyższe kwoty za delegacje służbowe wchodzą w życie

Przez:

Sekcja: Aktualności

Od 29 listopada 2022 r. wzrastają diety, które przysługują pracownikom w służbowych podróżach zagranicznych.

Nowelizacja rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej wchodzi w życie we wtorek (29 listopada 2022 r.). Dieta jest prawem przysługującym pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadania służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba firmy, lub poza stałym miejscem pracy.

Przepisy dotyczą zwrotu należności za podróże służbowe nie tylko pracowników sfery budżetowej (państwowej i samorządowej), ale i żołnierzy, funkcjonariuszy oraz pracowników zatrudnionych u innych pracodawców.

Kwoty diet zostały zmienione dla 31 państw (m.in. Włoch, Francji czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich), natomiast kwoty limitów na nocleg dla 42 państw (m.in. dla Austrii czy Australii). Ponadto ustalono kwotę diety i limitu na nocleg dla Watykanu (tj. dieta: 53 euro, limit na nocleg: 192 euro).

Dotychczas przy podróży służbowej do tego miejsca stosowano kwoty przypisane dla państw innych niż wymienione w załączniku do rozporządzenia. Od 1 stycznia 2023 r. wyższa będzie też dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju. Rząd podwyższa ją o 7 zł, tj. do 45 zł.

Źródło: Rzeczpospolita e – wydanie  z dn. 29.11.2022 r./HW

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet