29 lis 2021

29 lis 2021

Prawo Celne: W przewozach do Wielkiej Brytanii znikają uproszczenia celne

Przez:

Sekcja: Aktualności

Od 01 stycznia 2022 roku roku znikną uproszczenia dla brytyjskich importerów.  Konieczne będzie składanie pełnych zgłoszeń celnych w miejscu przywozu na wszystkie towary. Z tą datą brytyjskie cło zacznie wymagać danych bezpieczeństwa przesyłanych w deklaracji ENS (Entry Summary Declaration).

Co więcej, dla towarów przywożonych z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii potrzeba będzie zarejestrować taki przewóz w systemie GVMS i wygenerować numer GMR.

Następna zmiana czeka przewoźników 1 lipca 2022 r.

Co więcej, Brexit oraz sytuacja epidemiologiczna w Europie powoduje brak zainteresowania kierowców jazdą do Wielkiej Brytanii.

Nie wyklucza powrotu na rynek brytyjski w momencie usprawnienia systemu związanego z dokumentacją, kontrolami celnymi i postojami w portach.

Na dodatek brytyjska administracja przygotowuje się do stopniowego wprowadzania kontroli sanitarnych i fitosanitarnych dla poszczególnych produktów importowanych do UE z Wielkiej Brytanii. Kontrole będą wprowadzane w trzech fazach między 1 lipca 2022 roku i 1 listopada 2022 roku. Administracja podtrzymała wymóg pre-notyfikacji dla importu wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego oraz ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego poprzez tzw. system IPAFFS (Import of Products, Animals, Food and Feed System) od dnia 1 stycznia 2022 roku.

Źródło: Rzeczpospolita e – wydanie z dn. 23.11.2021 r./HW

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet