5 paź 2021

5 paź 2021

Pozwolenie na budowę Parku Logistycznego Małaszewicze

Przez:

Sekcja: Aktualności

Pozwolenie na budowę największego w Europie parku logistycznego w Małaszewiczach
w powiecie bialskim wydał wojewoda lubelski. Pokłosiem ma być najnowocześniejszy hub przeładunkowy towarów pomiędzy Azją a Europą.

Lubelski Urząd Wojewódzki poinformował Radio Lublin, że wydane pozwolenie dotyczy rozbudowy i budowy infrastruktury kolejowej korytarza nr 8 linii towarowych na granicy Unii Europejskiej z Białorusią. Inwestycja obejmie gminy: Piszczac, Terespol i Zalesie. Układ torów na terenie terminalu Małaszewicze będzie skomunikowany z krajową siecią kolejową przez linię nr 2 Warszawa Zachodnia – Terespol.Inwestycja ma pozwolić przyjmować pociągi dłuższe (1050 metrów zamiast 750 metrów) i cięższe (nacisk na oś 25 ton zamiast 22,5 tony). Wzrośnie też ich prędkość.

Park logistyczny w Małaszewiczach powstanie na bazie obecnego suchego portu, który po rozbudowie zwiększy czterokrotnie swoją przepustowość. Stanie się jednym z najważniejszych punktów przeładunkowych w Europie. Będzie też zajmować kluczowe miejsce na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku.

Wykonawcą inwestycji będzie spółka Cargotor. Jej wartość opiewa na 690 milionów euro, czyli ponad 3 mld złotych. Prace związane z budową Parku Logistycznego Małaszewicze mają się rozpocząć w drugiej połowie 2022 roku.(Źr.www.gospodarkamorska.pl-K.O)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet