15 kwi 2020

15 kwi 2020

Porty Szczecin i Świnoujście I kwartał 2020r.- rekordowe przeładunki zbóż

Przez:

Sekcja: Aktualności

Pierwszy kwartał br. okazał się rekordowy dla przeładunków zbóż w obu portach –  przedsiębiorstwa portowe przeładowały ich o prawie 100 proc. więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku.

Duże zapotrzebowanie na zboża na świecie i znaczące zmniejszenie podaży na skutek ubiegłorocznych pożarów w Australii, spowodowały rekordowy eksport polskiej pszenicy, która transportem morskim trafia do odbiorców.

Na plusie kwartał zakończyły także kontenery, tych obsłużono o blisko 33 procent więcej niż przed rokiem oraz paliwa- wzrost o 7,7 procent.

Pozostałe grupy towarowe – węgiel, ruda, inne masowe oraz drobnica – kończą kwartał niestety na minusie. Ogółem po pierwszych trzech miesiącach w obu portach przeładunki spadły o siedem procent.

Należy jednak pamiętać, że pierwszy kwartał ub. roku był bardzo dobry dla portów w Szczecinie i Świnoujściu, przeładunki były wówczas o blisko 8 procent wyższe  niż w 2018 roku. W takich grupach towarowych jak węgiel i paliwa wzrosty wynosiły 30 procent, z kolei w innych masowych 20 procent. Również zmiany jakie zaszły
w przemyśle ciężkim i hutniczym w kraju i na świecie, skutkują spadkami w przeładunkach w innych grupach, a zwłaszcza węgla i rudy.(Źr.www.port.szczecin.pl-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet